Większość Polaków uważa, że obcokrajowcy przed wjazdem do Polski powinni udowodnić, że byli szczepieni na określone choroby. – wynika z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Jak napisał w poniedziałek portal gazety „Rzeczpospolita”, w sondażu prawie 60 proc. ankietowanych opowiedziało się za tym, by obcokrajowcy musieli pokazać zaświadczenie, że byli szczepieni na określone choroby. Co czwarty ankietowany nie miał zdania w tej kwestii a tylko 15 proc. było przeciwnych.

Częściej niż przeciętnie za wprowadzeniem takiego obowiązku opowiedziały się osoby w wieku 35-49 lat (62 proc.), o wykształceniu nie wyższym niż gimnazjalne (69 proc.) i uzyskujące dochód netto od 1001 do 2000 złotych (63 proc.). Najczęściej zwolennikami sprawdzania szczepień na granicach są też mieszkańcy miast liczących od 200 do 499 tys. mieszkańców (71 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-7. listopada br. na reprezentatywnej próbie 800 osób.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że na początku listopada br. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas potwierdził, że we współpracy z rządem przygotowywane jest rozporządzenie, zgodnie z którym obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski musieliby wykazać, że są zaszczepieni. Zasugerował przy tym, że odpowiedzialność za spełnienie obowiązku szczepień leżałaby po stronie pracodawcy sprowadzającego imigranta do pracy.

Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że rząd pracuje nad regulacjami zabraniającymi wjazdu do Polski niezaszczepionych obcokrajowców z krajów trzecich, a być może także z UE. Przyznał jednak, że to delikatna sprawa. Ukraińskie media przytaczające słowa Szumowskiego zwracały uwagę, że w Polsce większość stwierdzonych w ostatnim czasie przypadków odry było związanych z obcokrajowcami z Ukrainy, gdzie na tę chorobę od początku roku zapadło ponad 36 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Dziennikarka „Wprost” przeciwna podawaniu narodowości chorych na odrę

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz