Rosyjski statek „Akademik Czerski”, który był wymieniany jako jednostka która może dokończyć budowę Nord Stream 2 wraca z Dalekiego Wschodu.

Jak podaje rosyjska, państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti „Akademik Czerski” zawrócił z kursu na Singapur i obecnie płynie na zachód. Ma zatrzymać się w porcie w stolicy Sri Lanki, Colombo. Statek miał pierwotnie przypłynąć do Singapuru 22 lutego. Na obecnym kursie do nowego celu może dotrzeć 18 marca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja podkreśla, że „Akademik Czerski” to statek mogący układać rurociągi na dnie morskim. W takie roli przedstawiał tę jednostkę w grudniu zeszłego roku minister energetyki Aleksandr Nowak, gdy był pytany o to czy Rosjanie mogą swoimi siłami doprowadzić budowę Nord Stream 2 do końca. Członek rosyjskiego rządu tłumaczył wówczas, że statek będzie gotowy do wykonania zadania po nieznacznych przeróbkach.

Rosjanie muszą rozważać wykorzystanie własnych firm i sprzętu w celu realizacji strategicznej inwestycji, ponieważ przeciw budowie Nord Stream 2 występują Amerykanie. Przygotowują oni kolejny pakiet sankcji, które mają uderzyć w europejskie firmy realizujące układanie drugiej nitki rosyjskiego gazociągu biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego. W takiej sytuacji zachodnioeuropejscy wykonawcy raczej wycofają się z realizacji rosyjskiego zamówienia. USA są zdecydowane by uderzyć w ten projekt i nie dopuścić do zwiększenia podaży rosyjskiego gazu na europejskim rynku i sprzedać na nim więcej amerykańskiego gazu LNG.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Czytaj także: Putin zapowiedział dalsze zbrojenie rosyjskiej armii

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz