Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji odpowiedziała na zarzuty strony ukraińskiej, że okręty zajęte podczas incydentu kerczeńskiego i oddane w ostatnich dniach Ukrainie, zostały ograbione z wyposażenia. Według strony rosyjskiej okręty przekazano Ukraińcom w dobrym stanie, co zostało potwierdzone odpowiednimi protokołami. Zasugerowano przy tym, że Ukraińcy sami zniszczyli wyposażenie jednostek w czasie rejsu z Kerczu do Oczakowa.

Jak pisaliśmy, w niedzielę podano informację, że zwolnione z aresztu ukraińskie okręty – kutry patrolowe „Nikopol” i „Berdiańsk” oraz holownik „Jany Kapu” wypłynęły z portu w Kerczu w towarzystwie okrętów rosyjskich. Ukraińcy przejęli je na wodach międzynarodowych i rozpoczęli ich holowanie do portu w Oczakowie. Jeszcze gdy kutry były w drodze, dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko powiedział w wywiadzie dla „4 Kanału”, że zwrócone jednostki są splądrowane. „Rosjanie je ograbili. Ściągnęli nawet lampy sufitowe, gniazdka i toalety. Teraz pokażemy całemu światu barbarzyńskie podejście Rosjan” – mówił Woronczenko. Wczoraj ukraińskie okręty dotarły do Oczakowa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W czwartek do zarzutów adm. Woronczenki odniosła się Federalna Służba Bezpieczeństwa. Według niej okręty zostały oddane Ukraińcom w dobrym stanie. Jako dowód opublikowano nagranie, które miało zostać wykonane w momencie przekazania jednostek stronie ukraińskiej.

„Na kadrach widać dobrze, że kutry i holownik zostały przekazane stronie ukraińskiej w dobrym stanie i ze sprawną instalacją sanitarną. Jeśli w czasie rejsu od brzegów Krymu do Oczakowa stronie ukraińskiej udało się +ograbić+ okręty i doprowadzić instalację sanitarną do niewłaściwego stanu, to jest to problem samej strony ukraińskiej” – oświadczyła FSB. W rosyjskim komunikacie podkreślono, że na filmie widać moment podpisania przez Ukraińców protokołu zdawczo-odbiorczego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trzy jednostki Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy zostały przechwycone przez Rosjan 25 listopada zeszłego roku na Morzu Azowskim. Ukraińskie okręty płynęły z Odessy do portu w Mariupolu położonego nad tym akwenem. W pewnym momencie „pograniczne okręty FR [Federacji Rosyjskiej] podjęły agresywne działania” wobec nich, jak relacjonowała strona ukraińska. Według strony ukraińskiej rosyjski okręt ochrony wybrzeża „Don” staranował jeden z okrętów ukraińskich – holownik. Później pomiędzy kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej a okrętami ukraińskiej marynarki wojennej miało dojść do wymiany ognia – tak wynikało z komunikatu Wojenno-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie okręty zostały zatrzymane przez Rosjan za naruszenie rosyjskiej granicy. Dwa z nich były uszkodzone.

Kresy.pl / TASS / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz