Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji odpowiedziała na zarzuty strony ukraińskiej, że okręty zajęte podczas incydentu kerczeńskiego i oddane w ostatnich dniach Ukrainie, zostały ograbione z wyposażenia. Według strony rosyjskiej okręty przekazano Ukraińcom w dobrym stanie, co zostało potwierdzone odpowiednimi protokołami. Zasugerowano przy tym, że Ukraińcy sami zniszczyli wyposażenie jednostek w czasie rejsu z Kerczu do Oczakowa.

Jak pisaliśmy, w niedzielę podano informację, że zwolnione z aresztu ukraińskie okręty – kutry patrolowe „Nikopol” i „Berdiańsk” oraz holownik „Jany Kapu” wypłynęły z portu w Kerczu w towarzystwie okrętów rosyjskich. Ukraińcy przejęli je na wodach międzynarodowych i rozpoczęli ich holowanie do portu w Oczakowie. Jeszcze gdy kutry były w drodze, dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko powiedział w wywiadzie dla „4 Kanału”, że zwrócone jednostki są splądrowane. „Rosjanie je ograbili. Ściągnęli nawet lampy sufitowe, gniazdka i toalety. Teraz pokażemy całemu światu barbarzyńskie podejście Rosjan” – mówił Woronczenko. Wczoraj ukraińskie okręty dotarły do Oczakowa.

W czwartek do zarzutów adm. Woronczenki odniosła się Federalna Służba Bezpieczeństwa. Według niej okręty zostały oddane Ukraińcom w dobrym stanie. Jako dowód opublikowano nagranie, które miało zostać wykonane w momencie przekazania jednostek stronie ukraińskiej.

„Na kadrach widać dobrze, że kutry i holownik zostały przekazane stronie ukraińskiej w dobrym stanie i ze sprawną instalacją sanitarną. Jeśli w czasie rejsu od brzegów Krymu do Oczakowa stronie ukraińskiej udało się +ograbić+ okręty i doprowadzić instalację sanitarną do niewłaściwego stanu, to jest to problem samej strony ukraińskiej” – oświadczyła FSB. W rosyjskim komunikacie podkreślono, że na filmie widać moment podpisania przez Ukraińców protokołu zdawczo-odbiorczego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzy jednostki Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy zostały przechwycone przez Rosjan 25 listopada zeszłego roku na Morzu Azowskim. Ukraińskie okręty płynęły z Odessy do portu w Mariupolu położonego nad tym akwenem. W pewnym momencie „pograniczne okręty FR [Federacji Rosyjskiej] podjęły agresywne działania” wobec nich, jak relacjonowała strona ukraińska. Według strony ukraińskiej rosyjski okręt ochrony wybrzeża „Don” staranował jeden z okrętów ukraińskich – holownik. Później pomiędzy kutrami patrolowymi rosyjskiej straży granicznej a okrętami ukraińskiej marynarki wojennej miało dojść do wymiany ognia – tak wynikało z komunikatu Wojenno-Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie okręty zostały zatrzymane przez Rosjan za naruszenie rosyjskiej granicy. Dwa z nich były uszkodzone.

Kresy.pl / TASS / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz