Wśród poprawek jakie prezydent Władimir Putin zgłosił do rosyjskiej konstytucji znajduje się ta ujmująca etnicznych Rosjan specjalną kategorią.

Wśród poprawek zgłoszonych w poniedziałek  przez Putina w ramach obecnych prac nad reformą konstytucyjną znalazła się także ta dotycząca kwestii od tygodni rozpalającej debatę w jego kraju. Prezydent zaproponował by w konstytucji znalazło się sformułowanie opisujące etnicznych Rosjan (russkich) jako „naród państwotwórczy”. Złożenie takie poprawki przez Putina potwierdził już przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

W ramach projektu poprawek przesłanych przez Administrację Prezydenta, które zajęły aż 24 strony w ramach oficjalnego pisma, znalazło się nie tylko utwierdzenie „państwowego” charakteru narodowości Rosjan ale też ich jezyka. „Językiem państwowym Federacji Rosyjskiej jest język rosyjski jako język narodu państwotwórczego” – przytoczył proponowany zapis Wołodin cytowany w poniedziałek przez portal Lenta.ru za agencją TASS. Jednocześnie poprawki mają określać naród rosyjski jako pozostający w ramach państwa w związku równoprawnych narodów.

Propozycje podkreślenia w konstytucji statusu narodowości Rosjan pojawiały się w debacie publicznej po ogłoszeniu przez Putina planów zmian systemowych, ale dopiero inicjatywa rosyjskiego prezydenta ostatniego dnia kiedy można było złożyć poprawki konstytucyjne nadał sprawie urzędowy bieg.

Według danych z 2010 r. etniczni Rosjanie stanowią 80,9 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej. Drugą co do liczebności narodowością w państwie są Tatarzy. Ponad 5,5 mln Tatarów stanowi 3,87 proc. mieszkańców państwa. Etniczni Rosjanie stanowią większość mieszkańców w znacznej większości subiektów Federacji. Rosjanie są mniejszością w republikach północno-kaukaskich, w Kałmucji oraz w niektórych republikach na Powołżu – w Tatarstanie, Baszkirii, Mari El, Udmurcji, Mordowii. Rosjanie są też mniejszością w Tuwie oraz wschodniej Republice Sacha (Jakucji).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, ideę zmian w rosyjskiej ustawie zasadniczej Władimir Putin ogłosił 15 stycznia br. w czasie swojego orędzia do połączonych izb rosyjskiego parlamentu. Grupa robocza do spraw przygotowania poprawek została bardzo szybko sformowana i pierwsze propozycje z jej strony zostały przyjęte już 23 stycznia przez Dumę Państwową w pierwszym czytaniu projektu poprawionej ustawy zasadniczej. Do projektu dodawane są kolejne propozycje zmian; w połowie lutego ich liczba przekroczyła 100.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz