Wśród poprawek jakie prezydent Władimir Putin zgłosił do rosyjskiej konstytucji znajduje się ta ujmująca etnicznych Rosjan specjalną kategorią.

Wśród poprawek zgłoszonych w poniedziałek  przez Putina w ramach obecnych prac nad reformą konstytucyjną znalazła się także ta dotycząca kwestii od tygodni rozpalającej debatę w jego kraju. Prezydent zaproponował by w konstytucji znalazło się sformułowanie opisujące etnicznych Rosjan (russkich) jako „naród państwotwórczy”. Złożenie takie poprawki przez Putina potwierdził już przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ramach projektu poprawek przesłanych przez Administrację Prezydenta, które zajęły aż 24 strony w ramach oficjalnego pisma, znalazło się nie tylko utwierdzenie „państwowego” charakteru narodowości Rosjan ale też ich jezyka. „Językiem państwowym Federacji Rosyjskiej jest język rosyjski jako język narodu państwotwórczego” – przytoczył proponowany zapis Wołodin cytowany w poniedziałek przez portal Lenta.ru za agencją TASS. Jednocześnie poprawki mają określać naród rosyjski jako pozostający w ramach państwa w związku równoprawnych narodów.

Propozycje podkreślenia w konstytucji statusu narodowości Rosjan pojawiały się w debacie publicznej po ogłoszeniu przez Putina planów zmian systemowych, ale dopiero inicjatywa rosyjskiego prezydenta ostatniego dnia kiedy można było złożyć poprawki konstytucyjne nadał sprawie urzędowy bieg.

Według danych z 2010 r. etniczni Rosjanie stanowią 80,9 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej. Drugą co do liczebności narodowością w państwie są Tatarzy. Ponad 5,5 mln Tatarów stanowi 3,87 proc. mieszkańców państwa. Etniczni Rosjanie stanowią większość mieszkańców w znacznej większości subiektów Federacji. Rosjanie są mniejszością w republikach północno-kaukaskich, w Kałmucji oraz w niektórych republikach na Powołżu – w Tatarstanie, Baszkirii, Mari El, Udmurcji, Mordowii. Rosjanie są też mniejszością w Tuwie oraz wschodniej Republice Sacha (Jakucji).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, ideę zmian w rosyjskiej ustawie zasadniczej Władimir Putin ogłosił 15 stycznia br. w czasie swojego orędzia do połączonych izb rosyjskiego parlamentu. Grupa robocza do spraw przygotowania poprawek została bardzo szybko sformowana i pierwsze propozycje z jej strony zostały przyjęte już 23 stycznia przez Dumę Państwową w pierwszym czytaniu projektu poprawionej ustawy zasadniczej. Do projektu dodawane są kolejne propozycje zmian; w połowie lutego ich liczba przekroczyła 100.

tass.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz