Amerykańska agencja Associated Press usunęła sformułowania “sojusznik” opisując relacje III Rzeszy i Związku Radzieckiego w czasie drugiej wojny światowej.

O sprawie napisał w czwartek izraelski dziennik “Haaretz”. W artykule z 2 września dotyczącym obchodów rocznicy zagłady Żydów we Lwowie, opublikowanym przez szereg światowych mediów, pojawiło się zdanie “w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, ich dawnego sojusznika”. Jednak w środę sformułowanie o “sojuszniku” znikło, a w tekście pojawiło się wyjaśnienie, że pakt Ribbentrop-Mołotow nie czynił Niemiec i ZSRR formalnymi sojusznikami lecz był “paktem o nieagresji”, który umożliwił III Rzeszy atak na Polskę.

W nowym tekście Associated Press przypomina jednak, że to właśnie ten pakt umożliwił ZSRR anektowanie Litwy, Łotwy i Estonii. O wschodnich terenach II Rzeczpospolitej nie wspomniano.

Zmiana w tekście została wprowadzona po interwencji rosyjskiej dyplomacji. “Haaretz” twierdzi, że pismo w tej sprawie skierowała do jego redakcji ambasada Rosji w Tel Awiwie. Rosyjski urzędnik uznał w piśmie do “Haaretz”, że sformułowanie “były sojusznik” w odniesieniu do Związku Radzieckiego to “jawny przykład przepisywania historii na nowo i zniekształcania prawdy. ZSRR nigdy nie był sojusznikiem nazistowskich Niemiec”.

Pisząc o interwencji rosyjskiej dyplomacji “Haaretz” porównał ją do działań Polski. “Polscy dyplomaci często zwracają się do mediów na całym świecie, w tym w Izraelu, z żądaniem by dodawały frazę >>niemiecki obóz zagłady<< do każdej wzmianki o Auschwitz, a także frazę >>okupowana Polska<< w artykułach wspominających o Polsce podczas wojny” – pisze izraelska gazeta.

Czytaj także: Rosja rozpoczęła manewry Wostok-2018 [+VIDEO]

haaretz.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Ależ tak,ZSRR i Stalin bezprzecznie w 1939r byli sojusznikami nazistowskich Niemiec i Adolfa Hitlera.Niemiecko-radziecki pakt(układ ) Ribentrop-Mołotow tylko tego dowodzi.To,że Hitler przewidział agresję Stalina i 22VI 1941r go uprzedził niczego w ich wcześniejszym sojuszu nie zmienia.