Rosyjski opozycyjny polityk Aleksiej Nawalny twierdzi, że podszywając się pod współpracownika sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa rozmawiał telefonicznie z Konstantynem Kudriawcewem – członkiem domniemanej komórki FSB mającej stać za próbą jego otrucia za pomocą środka bojowego Nowiczok. Nawalny zaprezentował nagranie tej rozmowy.

Jak pisaliśmy, portal śledczy Bellingcat opublikował w ubiegły poniedziałek artykuł, w którym dowodził, że za próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego stała komórka FSB złożona ze specjalistów od broni chemicznej. Według Bellingcat grupę agentów FSB śledzących Nawalnego od 2017 roku podczas jego podróży po Rosji udało się zidentyfikować dzięki danym telekomunikacyjnym, adresowym i lotniczym, które są ogólnodostępne lub dostępne na rosyjskim internetowym czarnym rynku. W raporcie można znaleźć nazwiska domniemanych trucicieli Nawalnego – mają to być Aleksiej Aleksandrow i Iwan Osipow (obaj z zawodu lekarze) oraz Władimir Paniajew, którzy mieli współpracować z Olegiem Tajakinem, Konstantinem Kudriawcewem, Aleksiejem Kriwoszczekowem, Michaiłem Szwiecem oraz nadzorującym ich płk. Stanisławem Makszakowem.

W nagraniu zamieszczonym dzisiaj na swoim wideoblogu Nawalny powiedział, że on i jego współpracownicy podjęli próby skontaktowania się z wyżej wymienionymi osobami – w miejscach ich zamieszkania w Rosji, bądź telefonicznie.

Według Nawalnego domniemani funkcjonariusze z reguły odmawiali kontaktu, jednak jedna z takich prób powiodła się – Nawalny odbył około 40-minutową rozmowę telefoniczną z osobą identyfikowaną jako Kudriawcew. Jak wyjaśniał opozycjonista, było to możliwe dzięki użyciu oprogramowania pozwalającego na podszycie się pod dowolny numer telefonu. W tym przypadku podszyto się pod jeden z numerów służbowych w FSB a Nawalny miał przedstawić się rozmówcy jako Maksim Ustinow, współpracownik sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Nawalny twierdzi, że w trakcie rozmowy udało mu się uzyskać od rozmówcy szczegóły operacji przeciwko sobie. Domniemany Kudriawcew powiedział, że uważa operację za dobrze zaplanowaną a jej niepowodzenie wynikało ze zbiegu okoliczności. Jego zdaniem Nawalny nie przeżyłby, gdyby pilot samolotu tak szybko nie wylądował, a lekarze karetki w Omsku nie podali mu atropiny.

Z rozmowy wynika też, że zadaniem rozmówcy Nawalnego było zatarcie śladów poprzez oczyszczenie odzieży opozycjonisty z pozostałości trucizny. Szczególną uwagę miał zwracać na wewnętrzną stronę slipów Nawalnego, co ma oznaczać, że tam właśnie naniesiono Nowiczoka (wcześniej Nawalny mówił, że w hotelu w Tomsku skorzystał z usług hotelowej pralni).

Osoba przedstawiona jako Kudriawcew wspomniała również w rozmowie dziewiątym członku grupy FSB, którego The Insider i Bellingcat nie zidentyfikowały w swoim dochodzeniu – Wasilija Kałasznikowa. Ma on być specjalistą ds. wykrywania metabolitów nowych środków paraliżująco-drgawkowych.

Jak pisaliśmy, Aleksiej Nawalny trafił do szpitala 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Do Niemiec został przewieziony na żądanie rodziny i był leczony w berlińskiej klinice Charite.

Niemieckie władze uważają, że istnieją jednoznaczne dowody na próbę otrucia opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.  Szef niemieckiej służby wywiadowczej BND Bruno Kahl powiedział, że wyniki specjalistycznych badań wykazały, iż Aleksiej Nawalny został otruty bardziej rozwiniętą, a zarazem mocniejszą odmianą Nowiczoka, możliwą do pozyskania tylko dzięki pomocy rosyjskich władz. 14 września laboratoria w Szwecji i we Francji potwierdziły niezależnie od siebie niemieckie ustalenia, że Aleksiejowi Nawalnemu podano środek z grupy Nowiczok. Z kolei szef oddziału ostrych zatruć szpitala ratunkowego w Omsku, podobnie jak rosyjskie władze, twierdził, że Nawalny nie został otruty, lecz wpadł w śpiączkę wynikającą z zaburzeń metabolicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Putin skomentował raport Bellingcat na temat próby otrucia Nawalnego

Kresy.pl / theins.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply