Laos chce rozwijać energetykę jądrową ze wsparciem Rosji. W pierwszej kolejności Rosjanie mają przygotować lokalne kadry dla tego sektora.

Portal Ruscable.ru podał w środę informację o posiedzeniu Rosyjsko-Laotańskiej Międzyrządowej Komisji do Spraw Współpracy Handlowo-Gospodarczej i Naukowo-Technicznej. Posiedzenie odbyło się po raz piętnasty. Portal podaje, że podpisano w jego trakcie dwa memoranda wskazujące, że Laos chce rozwijać energetykę jądrową ze wsparciem Rosjan.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Memoranda podpisał z ramienia Laosu wiceminister energetyki i przemysłu wydobywczego tego kraju Sinawa Sufanuwong, a ze strony Rosji dyrektor generalny państwowego, rosyjskiego koncernu jądrowego – Rosatomu, Nikołaj Spasskij. Pierwszy dokument określa warunki kształcenia i przygotowania kadr do pracy przy tworzeniu i zarządzaniu sektorem energetyki jądrowej. Nauka obywateli Laosu ma odbywać się na rosyjskich uczelniach. Po zakończeniu nauki będą oni mogli odbywać staże w rosyjskich podmiotach sekatora jądrowego. Rosjanie pomogą też w przygotowaniu materiałów naukowych i podręczników oraz wykładowców dla nauczania zagadnień związanych z energetyką atomową.

Drugi dokument zakłada udział Rosjan w propagowaniu energetyki jądrowej w Laosie i edukowaniu mieszkańców dalekowschodniego państwa w tym zakresie.

Rząd Laosu od dawna stara się o zaangażowanie Rosjan w budowę sektora energetyki jądrowej. Pierwsze dwustronne memorandum w tej sprawie laotańskie Ministerstwo Energetyki i Przemysłu Wydobywczego podpisało jeszcze w 2016 r. W 2017 r. premierzy Laosu i Rosji podpisali w Moskwie specjalną mapę drogową określającą współpracę obu krajów w dziedzinie „pokojowego wykorzystania energii atomowej”.

Czytaj także: Rosjanie stworzyli ruchomą elektrownię atomową [+VIDEO]

ruscable.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz