Żołnierze Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ćwiczyli wraz z żołnierzami Bundeswerhy prowadzenie akcji humanitarnej. Zaangażowane były służby medyczne obu armii.

Jak poinformował we wtorek dziennik „South China Morning Post” ćwiczenia „Combined Aid 2019” rozpoczęły się 3 lipca i mają potrwać do 17 lipca. Odbywają się w bazie Bundeswehry w Feldkirchen na południu Niemiec. W ćwiczeniach bierze udział około 100 żołnierzy służby medycznej Chińskiej Armii Narodowo-Wyzwoleńczej oraz 120 personelu medycznego armii niemieckiej i 12o żołnierzy wsparcia z szeregów Bundeswehry, jak poinformował chiński minister obrony Wei Fenghe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Program ćwiczeń zakłada współpracę dwóch armii w ramach misji humanitarnej. Żołnierze niemieccy i chińscy ćwiczyli pomoc ofiarom epidemii cholery wybuchającej w obozie dla uchodźców, a także pomoc poszkodowanym pasażerom pojazdu ONZ, który został zbombardowany przez jedną z walczących stron.

Chińska gazeta łączy niemiecko-chińskie ćwiczenia z coraz większym zaangażowaniem chińskiej armii w misje pokojowe poza granicami ChRL co ma być przejawem coraz bardziej ożywionej współpracy z armiami innych państw. „South China Morning Post” podkreśla, że Niemcy są jednym z głównych państw NATO. Cytuje pułkownika chińskiej armii w stanie spoczynku Yue Ganga – „Biorąc pod uwagę, że NATO było podejrzliwe, a to [Niemcy] jest członek NATO, ten przełom podkreśla znaczący wzrost zaufania między Niemcami a Chinami i może stanowić dla innych przykład do naśladowania”.

Płk Yue Gang kreśli jednak znaczne szersze ambicje Chin na płaszczyźnie militarnej – „ChALW w przyszłości będzie musiała ruszać za granicę [Chin] by ochraniać zamorskie interesy Chin w krajach wzdłuż inicjatywy Pasa i Drogi i jeśli tam będzie podstawowe wzajemne zaufanie i zrozumienie z silami NATO ryzyko potencjalnego konfliktu może być znacznie ograniczone”. Jego słowa korespondują z poniedziałkowym wystąpieniem chińskiego ministra obrony Wei Fenghe, który ogłosił, że chińska armia chce współpracować z siłami zbrojnymi państw przez które przebiegać będą szlaki handlowe rozbudowywane przez Pekin.

W komunikacie Bundeswehry określono ćwiczenia z Chińczykami jako „unikalne we współpracy wojskowej dwóch państw”,  które „tworzy warunki wstępne dla zdolności do współdziałania w kategoriach medycznych w kombinowanych scenariuszach ONZ”.

scmp.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz