Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa opublikowała nagranie wideo z incydentu z brytyjskim okrętem HMS Defender na Morzu Czarnym. Na nagraniu widać, jak rosyjska jednostka oddaje strzały ostrzegawcze z działka pokładowego.

Jak podaje agencja Interfax, FSB opublikowała w czwartek niemal 6-minutowe nagranie pokazujące przebieg incydentu z udziałem brytyjskiego niszczyciela rakietowego HMS Defender w pobliżu Krymu. Nagranie zostało wykonane z kabiny rosyjskiej łodzi patrolowej, która oddała strzały ostrzegawcze.

Przez większość filmu rosyjscy strażnicy graniczni ostrzegają brytyjski okręt przez radio o naruszeniu granicy państwowej i żądają zmiany kursu. Ostrzegają też, że otworzą ogień w razie naruszenia granicy. W nagraniu padły słowa, że Rosjanie nie biorą odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia. Film zawiera również fragment odpowiedzi brytyjskiego niszczyciela, gdzie Brytyjczycy twierdzą, że ich misja jest „pokojowa”.

Po stwierdzeniu naruszenia granicy na nagraniu słychać wydanie rozkazu oddania strzałów ostrzegawczych tak, by uniknąć trafienia niszczyciela. Po chwili z działka pokładowego rosyjskiej jednostki padły trzy strzały. Nagranie nie pokazuje domniemanego zrzucenia czterech bomb na kursie niszczyciela przez rosyjski myśliwiec Su-24M.

Jak podawaliśmy, w środę rosyjski resort obrony poinformował, że brytyjski okręt HMS Defender na Morzu Czarnym został ostrzegawczo ostrzelany, by powstrzymać naruszenie rosyjskiej granicy państwowej. Jak podawano, rosyjski okręt wojsk ochrony pogranicza oddał strzały ostrzegawcze w kierunku brytyjskiego okrętu. Miało to miejsce o 12:06 i 12:08 czasu rosyjskiego. Później, o godz. 12:19 czasu rosyjskiego rosyjski bombowiec frontowy Su-24M (w kodzie NATO – Fencer D) ostrzegawczo wystrzelił na kursie HMS Defender cztery bomby odłamkowo-burzące OFAB-250.   Wielka Brytania zaprzeczała później, że ​​Rosja oddała strzały ostrzegawcze w kierunku statku Royal Navy u wybrzeży Krymu.

Ben Wallace, brytyjski sekretarz obrony, powiedział, że HMS Defender przeprowadził „rutynowy tranzyt z Odessy w kierunku Gruzji przez Morze Czarne” przy użyciu „międzynarodowo uznanego korytarza rozdziału ruchu”. Do incydentu doszło w pobliżu Krymu, który Rosja w 2014 roku odebrała Ukrainie.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply