FSB Rosji poinformowała o zatrzymaniu w Gelendżyku i Jarosławiu 14 członków ukraińskiej młodzieżowej radykalnej grupy neonazistowskiej „MKU”, od których przejęto nazistowskie materiały, broń i instrukcje wytwarzania materiałów wybuchowych.

„Federalna Służba Bezpieczeństwa, we współpracy z Komitetem Śledczym, w ramach sprawy karnej z artykułu 282.1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej („Tworzenie ekstremistycznej społeczności i uczestnictwo w ekstremistycznej społeczności”) zdusiła aktywność zorganizowanej grupy zwolenników ukraińskiej młodzieżowej radykalnej organizacji „MKU”,  utworzonej przez urodzonego w 2000 roku obywatela Ukrainy Jegora Krasnowa, posługującego się w Internecie pseudonimem Jegor Jakowlew. 13 członków tej grupy zostało aresztowanych w Gelendżyku, jeszcze jeden w Jarosławiu.

„Znaczna ilość materiałów nazistowskich, broni białej, sprzętu komunikacyjnego zawierającego instrukcje wykonywania improwizowanych ładunków wybuchowych i broni palnej została znaleziona w ich miejscach zamieszkania” – poinformowała FSB.

Służba specjalna zwróciła uwagę, że zatrzymani składają zeznania, zgodnie z którymi ich grupa została zorganizowana w 2019 roku pod ideologicznym wpływem Krasnowa.

„Później otrzymano od niego i innych ukraińskich członków MKU z Charkowa i Kijowa instrukcje dotyczące produkcji broni terrorystycznej, dokonywania aktów terrorystycznych, masowych mordów i aktów przemocy wobec obywateli” – poinformowała FSB.

Umiejętności praktyczne członkowie “MKU” mieli ćwiczyć bijąc bezdomnych i przedstawicieli subkultur młodzieżowych. “Jako dowód przywiązania do ideologii nazistowskiej, członkowie tej grupy spalili kopię Sztandaru Zwycięstwa. „Filmowa relacja z tej akcji została przesłana członkom MKU na Ukrainie” – dodała FSB.

W 2020 roku lider “MKU” w Internecie miał wezwać swoich zwolenników do zintensyfikowania działań terrorystycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W połowie lutego Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że zatrzymała w Woroneżu neonazistów z grupy MKU.

Zatrzymano czterech mężczyzn w wieku 18, 19, 26 i 33 lat. U zatrzymanych przejęto w domach broń białą, „ekstremistyczną literaturę”, symbole organizacji nacjonalistycznych, „środki łączności zawierające informacje o dokonanych przestępstwach”, podała TASS. Dodatkowo w garażu jednego z zatrzymanych agenci mieli przejąć przedmiot, który wygląda jak skorodowany pocisk moździerzowy z czasów drugiej wojny światowej. Został wysłany do ekspertyzy.

Według śledczych inicjatorem nielegalnej działalności miał być 19-latek, który rozpoczął organizowanie grupy w styczniu 2020 r. Śledczy rozpoczęli dwa postępowania. Jedno w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa publicznego i zorganizowanego działania w celu podżegania nienawiści i wrogości, a także poniżania godności osoby lub grupy osób na tle narodowościowym. Tak zakwalifikowano malowanie przez członków grupy „ekstremistycznych” haseł na murach w Woroneżu.

CZYTAJ TAKŻE: FSB twierdzi, że w obwodzie kaliningradzkim miało dojść do zamachu terrorystycznego

Kresy.pl / tass.com / iz.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply