FSB zatrzymała neonazistów [+VIDEO]

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że zatrzymała w Woroneżu neonazistów powiązanych z Ukrainą.

Jak podała w czwartek agencja informacyjna TASS – “Dzięki Federalnej Służbie Bezpieczeństwa dzięki współpracy z MSW Rosji i Komitetem Śledczym FR [Federacji Rosyjskiej] w Woroneżu przerwano działalność stronników ukraińskiego, młodzieżowego, radykalnego ugrupowania <<MKU>>, zaangażowanych w propagowanie ideologii neonazizmu i masowego zabijania, prowokowanie konfliktu między narodowościami, szczególnie brutalnych przestępstw”.

Zatrzymano czterech mężczyzn w wieku 18, 19, 26 i 33 lat. U zatrzymanych przejęto w domach broń białą, “ekstremistyczną literaturę”, symbole organizacji nacjonalistycznych, “środki łączności zawierające informacje o dokonanych przestępstwach”, podała TASS. Dodatkowo w garażu jednego z zatrzymanych agenci mieli przejąć przedmiot, który wygląda jak skorodowany pocisk moździerzowy z czasów drugiej wojny światowej. Został wysłany do ekspertyzy.

Według śledczych inicjatorem nielegalnej działalności miał być 19-latek, który rozpoczął organizowanie grupy w styczniu 2020 r. Śledczy rozpoczęli dwa postępowania. Jedno w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa publicznego i zorganizowanego działania w celu podżegania nienawiści i wrogości, a także poniżania godności osoby lub grupy osób na tle narodowościowym. Tak zakwalifikowano malowanie przez członków grupy “ekstremistycznych” haseł na murach w Woroneżu.

Śledczy prowadzą też postępowanie z paragrafu o umyślne spowodowanie lekkiej utraty zdrowia jak zakwalifikowano pobicie 19-letniego mężczyzny w lipcu 2020 r. Miał się go dopuścić zatrzymany 26-latek.

Rosyjskie agencje nie opisują natomiast na czym polegały powiązania zatrzymanych z ukraińskimi neonazistami.

Czytaj także: SBU: Neonaziści chcieli podpalić meczet w Odessie

tass.ru/ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply