FIFA wszczęła procedurę dyscyplinarną wobec dwóch piłkarzy albańskiego pochodzenie grających w reprezentacji Szwajcarii. W czasie meczy z Serbią prowokowali jej piłkarzy i kibiców.

W piątek na mistrzostwach świata w Rosji odbył się mecz Szwajcarii z Serbią zakończony zwycięstwem tej pierwszej w stosunku 2:1. W zespole Szwajcarii wystąpiło aż pięciu Albańczyków. Dwóch z nich strzeliło Serbom bramki – Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri. Obydwaj wykonali gesty, które zostały przyjęte przez serbskich kibibów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zarówno Xhaka jak i Shaqiri po strzeleniu goli złożyli dłonie w taki sposób by przypominały dwugłowego orła znajdującego się w godle Albanii. Stało się tak mimo tego, że ani jeden ani drugi piłkarz nie pochodzą z rodzin mieszkańców Albanii. Pochodzą z rodzin Albańczyków z Kosowa, regionu który oderwał się do Serbii na skutek zbrojnej rebelii jego albańskich mieszkańców popartej przez zbrojną agresję NATO na Jugosławię. Shaqiri nie ukrywa swojego albańskiego nacjonalizmu – „Nie jestem Szwajcarem. Jestem kosowskim Albańczykiem” – jego słowa cytuje portal sportowefakty.wp.pl. Przypomina też, że w czasie mistrzostw Europy w 2016 roku przed meczem Szwajcarii z reprezentacją Albanii, Shaqiri śpiewał hymn przeciwnika, a nie kraju, który reprezentował. W czasie piątkowego meczu. Shaqiri używał butów z flagami Albanii. Jego kolega z drużyny, Valon Behrami ma jej godło wytatuowane na ramieniu.

Wiceprezes Serbskiej Federacji Piłkarskiej (FSS), Savo Milosević poprosił, żeby FIFA zajęła się politycznymi demonstracjami ze strony albańskich piłkarzy Szwajcarii. Według informacji portalu Onet FIFA wszczęła już postępowanie dyscyplinarne, w tej sprawie.

W czasie obecnego mundialu FIFA ukarała już dyscyplinarnie meksykańską federację piłkarską za wulgaryzmy wykrzykiwane przez jej kibiców po adresem piłkarzy z drużyny Niemiec.

sportowefakty.wp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz