PKB Rosji było w kwietniu br. nominalnie niższe o 28 proc. niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – twierdzi ekonomista Wiktor Tuniew na podstawie danych rosyjskiego ministerstwa finansów.

Ministerstwo finansów Rosji opublikowało w piątek wstępną ocenę realizacji budżetu za okres styczeń-kwiecień 2020 roku. Choć nie ma w niej danych na temat wielkości PKB, analityk, dyrektor zarządzający firmy „Agidel” Wiktor Tuniew wywiódł z podanych informacji, takich jak dochody z podatków, jaka jest skala zapaści rosyjskiej gospodarki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Z jego wyliczeń wynika, że nominalnie rok do roku rosyjski PKB w kwietniu br. spadł o 28 proc., a realnie o 20 proc.

Zdaniem Tuniewa jedną trzecią strat rosyjskiej gospodarki można zapisać na konto krachu cenowego na rynku ropy naftowej a dwie trzecie na konto zamrożenia gospodarki w związku z epidemią koronawirusa.

Do tej pory były dostępne jedynie szacunki rosyjskiego urzędu statystycznego (Rosstatu) dotyczące wzrostu gospodarczego w I kwartale br., czyli z okresu sprzed zamrożenia gospodarki. W tym okresie rosyjska gospodarka wzrosła o 1,6 proc.

Między 30 marca a 12 maja z powodu epidemii koronawirusa w Rosji trwało „wolne” ogłoszone przez prezydenta Władimira Putina. Pracowały tylko wybrane działy gospodarki, w tym przemysł wydobywczy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, dzisiaj do pracy wrócił premier Rosji Michaił Miszustin, który wyzdrowiał po zarażeniu koronawirusem. Miszustin zapowiedział, że rząd wkrótce zaproponuje „narodowy plan działań na rzecz ożywienia gospodarczego”.

Kresy.pl / moscowtimes.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz