Były więzień Ukrainy przekazał listę pozbawionych wolności dziennikarzy

Kiriłł Wyszynskij, uwolniony przez Ukraińców podczas niedawnej wymiany jeńców, przekazał władzom Rosji listę osób, których określa jako dziennikarzy nadal przebywających za kratami na Ukrainie.

Wyszynskij, Ukrainiec z obywatelstwem Rosji był redaktorem rosyjskiej, państwowej agencji informacyjnej RIA Nowosti na Ukrainie. W maju 2018 r. został on zatrzymany i pod zarzutem zdrady państwa trafił do aresztu tymczasowego, w którym przebywał do sierpnia 2019 r. 7 września Wyszynskij został przewieziony do Rosji w ramach wymiany jeńców i więźniów ustalonej przez władze Rosji i Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W środę Wyszynski występował w izbie wyższej rosyjskiego parlamentu, Radzie Federacji. Przekazał on rosyjskim senatorom listę osób, które według niego znajdują się obecnie w ukraińskich aresztach i więzieniach z powodów politycznych, jako niewygodni dla władz ukraińskich dziennikarze i publicyści.

Na liście tej znalazło się 12 nazwisk. Jest wśród nich Dmitrij Wasilec, skazany na 9 lat pozbawienia wolności za „stworzenie grupy terrorystycznej”. Według Wyszynskiego, Wasilec odbył czterodniowy wyjazd do Doniecka w lipcu 2014 r. i to wystarczyło do jego skazania. Choć wyrok został anulowany w sądzie apelacyjnym, a sprawa Wasilca wróciła do prokuratury, nadal znajduje się on w areszcie domowym.

Wyszynskij wymienił także Olega Sagan skazany na 6 miesięcy więzienia za „wzywanie do zmiany granic państwowych”. Według Wyszynskiego, Sagan po prostu nagrywał filmy w których krytykował politykę władz Ukrainy.

Na liście Wyszynskiego znaleźli się jeszcze: Wasilij Murawickij, Paweł Wołkow, Jelena Bojko, Mirosława Bierdnik, Jewgienij Timonin, Rusłan Kocaba, Aleksandr Bondarczuk, Anatolij Majewskij, Władimir Skaczko i Dmitrij Gubin.

W czasie swojego wystąpienia na forum Rady Federacji, Wyszynskij ocenił, że szykanowanie i bezpodstawne pozbawianie wolności dziennikarzy nie skończyło się na Ukrainie wraz z objęciem władzy przez Wołodymyra Zełenskiego.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz