Kogo zwolnili Ukraińcy

Pełniący do niedawna funkcją głównego prokuratora wojskowego Anatolij Matios opisał 13 z 35 osób, których Ukraińcy zwolnili w ramach niedawnej wymiany jeńców.

Zgodnie z zapowiedziami Władimira Putina, w sobotę Rosja i Ukraina przeprowadziły wymianę jeńców i więźniów. Obie strony zwolniły po 35 osób. Wśród zwolnionych przez Rosjan byli między innymi marynarze zatrzymani w czasie ubiegłorocznego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej oraz reżyser Ołeh Sencow. Były główny prokurator wojskowy Ukrainy, Anatolij Matios napisał na Facebooku kogo zwolniła strona ukraińska.

Matios wymienił w sobotnim wpisie 13 z 35 osób jakie wyleciały do Rosji. Aleksiej Sedikowa skazany na 11 lat więzienia za walkę w szeregach oddziałów nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej. Denis Sidorow, który został skazany na taki sam wymiar kary z walkę w szeregach oddziałów nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej. Wiktor Argiejew skazany za przynależność do oddziałów ŁRL za 10 więzienia i konfiskatę mienia.Wszyscy trzej to obywatele Federacji Rosyjskiej.

Matios napisał też o zwolnieniu obywatela Ukrainy Aleksandra Baranowa skazanego za zdradę państwową i dezercję. Baranow, były żołnierz ukraińskiej armii, w 2014 r. na Krymie przeszedł do rosyjskiej armii i przyjął obywatelstwo Rosji. Został skazany na 13 lat więzienia, tak jak i Maksim Odincow, który dopuścił się takich samych czynów jak Baranow, również zwolniony w sobotę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zwolniona został również Julia Prosołowa, dywersantka DRL, która w 2017 r. przeprowadziła w Mariupolu udany zamach na szefa kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na obwód doniecki, płk. Haraberiusza. Została skazana na 12 lat więzienia.

Stanisław Jeżow to z kolei były wysoki urzędnik administracji premiera Ukrainy, który przekazywał rosyjskiemu wywiadowi tajne informacje. Spędził on w areszcie ponad 3 lata. Za podobne przestępstwo skazany został inny przekazany Rosjanom obywatel Ukrainy, Andriej Waśkowskij, były funkcjonariusz Departamentu Kontrwywiadu SBU, który wszedł we współpracę z Rosjanami. Jurij Łomako i Siergiej Łazariew, to inni obywatele Ukrainy skazani za współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym odpowiednio na 5 i 4 lata więzienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wszyscy wyżej wymieni przed zwolnieniem i przetransportowaniem do Moskwy uzyskali ułaskawienie z rąk prezydenta Ukrainy.

Wśród zwolnionych byli jeszcze obywatele Ukrainy: Dmitrij Korieniowskij, Wiktor Fiederow, Ołeh Chomienko, wszyscy oskarżeni o zdradę państwa.

Kolejnego zwolnionego przez Ukraińców wymienia agencja informacyjna RIA Nowosti. To pracujący dla tej agencji na Ukrainie Kiriłł Wyszynskij, który spędził w ukraińskim areszcie 470 dni. Jak pisaliśmy wcześniej, wśród zwolnionych przez Ukraińców jest także Wołodymyr Cemach, podejrzany w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego w 2014 r.

facebook.com/ria.ru/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Jak widać, Ukraińcy zwolnili swoich obywateli. Co do Cymacha, to on ma taki związek z zestrzeleniem MH-17, jak Poroszenko z abstynencją.

    Malezja wycofała się ze śledztwa prowadzonego w Holandii stwierdzając, że holenderscy śledczy nie są zainteresowani wyjaśnieniem tej sprawy, lecz uprawiają politykę. To co oni przedstawiają jako dowody swoich publikacji jest żenujące. Rosjanie przedstawili zapisy radarów lotnictwa cywilnego oraz zdjęcia satelitarne pokazujące rozmieszczone w rejonie katastrofy ukraińskie zespoły BUK (wbrew propagandzie, BUK to jest zespół kilku samochodów: centrum sterowania, radary, wyrzutnie, generatory zasilające). Nie było uzasadnienia dla tych Buków, ponieważ powstańcy nie posiadali lotnictwa. To właśnie jest kluczowym dowodem: zestawy do zestrzeliwania samolotów lecących na dużych wysokościach, z wojskowego punktu widzenia zupełnie bez sensu.