Ambasador Rosji na Białorusi Michaił Babicz w wywiadzie udzielonym RIA Nowosti wezwał Białoruś do wyboru formatu integracji z Rosją i oświadczył, że należy wypełniać umowy pomiędzy oboma państwami – napisał w czwartek białoruski portal Tut.by.

Babicz przypomniał, że Rosja i Białoruś wypracowały różne formaty integracji – traktat o Państwie Związkowym Białorusi i Rosji oraz umowę o Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. „Można uczestniczyć w dwóch formatach i równolegle je rozwijać” – mówił. Zdaniem dyplomaty najważniejsze jest dojście do porozumienia w kwestii integracji i wypełnianie tych ustaleń, żeby, jak mówił, „nie stało się tak jak w traktatem związkowym: napisano jedno, robimy drugie a czasami mówimy o trzecim”.

Rosyjski ambasador wezwał do powstrzymania się od „wymiany wzajemnych zarzutów, oskarżeń, często absurdalnych i wypracowania rozwiązania”. Wyraził przekonanie, że oba kraje są w stanie dojść do korzystnego dla obu stron porozumienia.

Michaił Babicz przekonywał, że sporne sprawy, które Białoruś podnosi w relacjach z Rosją – cena rosyjskiego gazu, rekompensata za tzw. manewr podatkowy, dostęp do rosyjskiego rynku, tańsze kredyty – są do rozwiązania w razie wdrożenia postanowień traktatu związkowego. Ponadto według Babicza nie da się przeprowadzać integracji bez stworzenia „instytucjonalnych organów zarządzania państwem związkowym”.

Ambasador przekonywał, że realizacja zapowiedzi Mińska o poszukiwaniu alternatywnych dostawców ropy naftowej, nie zaszkodzi Rosji, ponieważ dostawy na Białoruś to tylko 7% całkowitego wolumenu eksportu rosyjskiej ropy.

Babicz przypominał, że 80 proc. białoruskiego eksportu produktów rolnych trafia na rynek rosyjski. „Nie wiem, czy istnieją jeszcze bardziej przekonujące argumenty, jak Rosja traktuje Białoruś i prostych białoruskich pracowników, którzy swoją pracą tworzą bardzo wysokiej jakości użyteczne produkty?” – pytał retorycznie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski ambasador wzywa do ściślejszej integracji z Białorusią

Kresy.pl / tut.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz