Pomimo embarga nałożonego na Rosję przez Unię Europejską już w 2014 roku, Moskwa nadal nabywa zachodnią broń snajperską i amunicję. Europejska broń trafia najpierw do krajów Azji Centralnej i Kaukazu, skąd odkupuje je Rosja – pisze portal Business Indider .
Insider przeprowadził śledztwo dziennikarskie wspólnie z portalami z Czech (Investigate.cz.), Włoch (IrpiMedia) i Kazachstanu (Vlast.kz). Ustalono, że w ostatnich latach firmy z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Turcji zwiększyły dostawy broni do Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Każdego roku do tych krajów trafiają dziesiątki tysięcy sztuk broni, które następnie trafiają do kraju-agresora.
We wrześniu br. na okupowanym przez Rosję Krymie odbyły się zawody snajperskie. W konkurencji na dystansie 1600 metrów najpopularniejszą bronią używaną przez rosyjskich snajperów były amerykański Desert Tech SRS (7 z 36 zawodników), brytyjski Accuracy International AXSR (7 z 36) i austriacki Steyr Mannlicher SSG (również 7 z 36). Tylko siedmiu strzelców używało rosyjskiiej broni, a tylko czterech – rosyjskiej amunicji.
W 2020 r. zachodni producenci broni snajperskiej sprzedali łącznie do Armenii, Gruzji, Kazachstanu i Kirgistanu 19 556 sztuk precyzyjnej broni palnej, podczas gdy w 2023 r. już 53 211. Zachodni producenci oficjalnie sprzedają broń firmom w krajach sąsiadujących z Rosją. Potem bez problemu można ją znaleźć w ofercie sklepów czy prywatnych sprzedawców w Rosji; podobnie jest z amunicją – wynika z dziennikarskiego śledztwa Insidera.
Portal wskazuje, że rozporządzenie Rady UE nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. nakładające embargo na Rosję zawierało istotne luki. Po pierwsze nie ograniczało dostaw broni do Rosji w ramach kontraktów zawartych przed dniem 1 sierpnia 2014 ro. Po drugie nie przewidywało kontroli broni dostarczanej do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG), zrzeszającej Rosję, Armenię, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan.
Insider zwraca też uwagę, że nowoczesna, zachodnia broń snajperska jest przez Rosjan kupowana m.in. dlatego, że najbardziej powszechny karabin snajperski produkcji rosyjskiej, SWD, czyli karabin wyborowy Dragunowa, został opracowany w 1963 r. i do dziś nie doczekał się znaczącego unowocześnienia. Jego skuteczny zasięg wynosi 600-700 metrów, podczas gdy nowoczesna broń zachodnia jest precyzyjna na odległość kilkakrotnie dalszą, a przy tym jest znacznie lżejsza.
W innym artykule informowaliśmy, że w ubiegłym roku do Rosji sprowadzono opony lotnicze wyprodukowane przez zachodnich producentów, w tym francuską firmę Michelin i brytyjską firmę Dunlop o wartości 30 mln dolarów.
Moskwa przynależąc do unii EAUG, ma stały dostęp do produktów z Unii Europejskiej. Kazachstan pozwala Rosji na serwisowanie swoich samolotów wojskowych Su-30SM przy użyciu francuskiego sprzętu, mimo nałożonych międzynarodowych sankcji. Kazachska firma Analyst Research Consulting (ARC) Group współpracuje z rosyjskim wojskiem i serwisuje samoloty Su-30SM, które są wyposażone we francuską technologię lotniczą firm THALES i SAFRAN. Według doniesień – Rosja ma mieć w służbie do 130 jednostek zmodernizowanych myśliwców Su-30SM.
Kresy.pl/businessinsider.com.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!