Rosyjski minister obrony ocenił, że NATO koncentruje siły u granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

“Rozbudowywana jest frontalna obecność [sił] bloku NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, modernizowana jest infrastruktura wojskowa, tworzone są zapasy broni, sprzętu wojskowego i materiałów, przygotowywane są środki dyslokacji wojsk” – Szojgu powiedział na środowym posiedzeniu połączonego kolegium resortów obrony PZRiB.

Szojgu podkreślał przerzucenie przez USA jednej brygady pancernej oraz ustanowienie czterech wielonarodowych grup batalionowych NATO, które funkcjonują na terytorium Polski i trzech państw nadbałtyckich. Rosyjski minister obrony twierdził, że oznacza to zwiększenie sił NATO w Europie Środkowowschodniej z 25 tys. do 40 tys. personelu wojskowego.

“W Rumunii i w Polsce Waszyngton rozmieszcza kompleksy przeciwrakietowe Aegis Offshore. Przy czym uniwersalność ich wyrzutni pozwala na użycie, na równi z antyrakietami, skrzydlatych rakiety Tomahawk i perspektywicznych środków uderzenia opracowywanych przez Pentagon” – słowa Szojgu zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

 

Rosyjski minister obrony wyrażał też zaniepokojenie tym, że o 30 proc. zwiększyła się liczba lotów zwiadowczych i taktycznych wykonywanych przez samoloty państw NATO wykonywanych u granic przestrzeni powietrznej Rosji. Jak podsumował Szojgu “utrzymuje się wysoki poziom pogotowia bojowego i operacyjnego”.

Czytaj także: Rosyjski myśliwiec przechwycił amerykański samolot

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply