Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z Minister Sprawiedliwości Saksoni Kajtą Meier. Podczas rozmów poruszono temat dotyczący “przywracania praworządności” oraz podpisano porozumienie o współpracy.

We wtorek Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się z Minister Sprawiedliwości Saksonii Katją Meier, której towarzyszyli Sekretarz Stanu Mathias Weilandt, Prokurator Generalny Kraju Związkowego Saksonii Martin Uebele, Wiceprezes Wyższego Sądu Okręgowego w Dreźnie Cornelia Schoenefelder, Prezes Wyższego Sądu Administracyjnego Saksonii Susanne Dahlke-Piel oraz Prezes Saksońskiego Państwowego Sądu Społecznego Claudia Kucklick. Po stronie polskiej uczestniczył Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prof. Piotr Girdwoyń.

Podczas spotkania rozmawiano o działaniach obecnego rządu Donalda Tuska oraz przedsięwzięciach Adama Bodnara na rzecz ” przywrócenia pełni zasad demokracji”. Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na wysiłki w dziedzinie “przywracania praworządności i zaufania do instytucji wymiaru sprawiedliwości”.

“Rozliczamy przeszłość i dokonujemy koniecznych zmian tak, aby życie publiczne w Polsce cechowały otwartość, uczciwość i przejrzystość. Wybiegamy też myślą w przyszłość wymiaru sprawiedliwości, a jego podstawą jest dobre kształcenie sędziów i prokuratorów. Dlatego zależy nam na wzmacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie” – Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Czytaj: Prokurator Generalny powołał zespół do spraw “przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami”

Minister Sprawiedliwości Saksonii Katja Meier powiedziała, że wymiana doświadczeń i współpraca w kształceniu kadr w przyszłości będą kluczowe. Stwierdziła również, że problemy demokracji mają charakter uniwersalny, dlatego wymiana doświadczeń i poglądów będzie kluczowa aby “uczyni system prawny naszych państw odpornym na próby destrukcji i nadużyć”.

Obie strony podpisały porozumienie o współpracy pomiędzy Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów a Saksońskim Ministerstwem Sprawiedliwości Demokracji, Europy i Równego Traktowania. Przyjęty dokument zakłada między innymi zwiększenie efektywności procesu szkolenia sądowego i wymiany doświadczeń w procesie kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Przewiduje ono również wspólne organizowanie i przeprowadzanie szkoleń w strategicznych obszarach związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz organizację konferencji i seminariów.

Ministerstwo Sprawiedliwości/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply