Władze Łotwy odpowiedziały odmownie na wniosek z Mińska o ekstradycję niedoszłego kontrkandydata Aleksandra Łukaszenki – Walerija Cepkały.

O takiej decyzji Prokuratury Generalnej Łotwy poinformowała jej rzecznik prasowa Una Rene, jak podał w środę za źródłami łotewskimi portal Naviny.by. Łotewska Prokuratura Generalna zdecydowała o tym jeszcze 28 czerwca. Nie podano do wiadomości publicznej na jakiej podstawie odmówiła ona swojej białoruskiej odpowiedniczce.

O postępowaniu karnym przeciwko Walerijowi Cepkale Prokuratura Generalna Białorusi poinformowała 15 lutego bieżącego roku. Podała ona, że wysłano do Rygi oficjalny wniosek o ekstradycję byłego dyplomaty i menadżera, który próbował w zeszłym roku rzucić wyzwanie Aleksandrowi Łukaszence. Komitet Śledczy oficjalnie podejrzewa Cepkałę o trzykrotne przyjęcie łapówek “o szczególnie dużym rozmiarze”.

56-letniego Cepkałę można nazwać renegatem łukaszenkowskiej elity. Ten absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych zdążył przepracować rok jeszcze w dyplomacji Związku Radzieckiego, którego władze wysłały go na stanowisko w ambasadzie w Helsinkach.

W latach 1993-1994 został doradcą Rady Najwyższej Białorusi, by następnie w młodym wieku zostać pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych młodego państwa. W latach 1997-2002 Cepkało był ambasadorem Białorusi w USA.

W 2005 r. został dyrektorem Białoruskiego Parku Wysokich Technologii w którym z powodzeniem rozwinął się innowacyjny i dający do niedawna duży wkład gospodarce sektor IT. W 2017 r. Cepkało został niespodziewanie zwolniony z tego stanowiska. Twierdził, że nastąpiło to po jego konflikcie z sektorem siłowym kraju. Następca utrzymywał, że Cepkało dopuszczał się naruszeń przepisów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju 2020 r. Cepkało ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich, stając się najbardziej znanym, obok Wiktora Babaryki i Siergieja Tichanowskiego pretendentem do stanowiska głowy państwa. Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji jego kandydatury. Po aresztowaniu Babaryki i Tichanowskiego Cepkało zdecydował się na opuszczenie Białorusi. Przed dłuższy czas przebywał w Rosji. Jego żona – Weronika została jedną z głównym współpracowniczek czołowej kontrkandydatki Łukaszenki, Swietłany Tichanowskiej.

naviny.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply