Węgry są gotowe nadal pomagać Ukrainie w przyszłości, ale oczekują od Kijowa poszanowania praw lokalnej społeczności węgierskiej, poinformował środę w Wilnie minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier poinformował w środę w Wilnie, że jego kraj jest gotowy nadal pomagać Ukrainie w przyszłości, ale oczekuje od Kijowa poszanowania praw lokalnej społeczności węgierskiej – przekazał portal Hungary Today.

Silna i dobrze prosperująca Ukraina leży w interesie Węgier, ale ważne jest również, aby ukraiński rząd gwarantował nabyte prawa mniejszości węgierskiej w tym kraju, w tym prawo do używania języka ojczystego, powiedział Szijjártó na konferencji na temat Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Chcemy podkreślić, że nie prosimy o nic niezwykłego” – powiedział Szijjártó. „Po prostu oczekujemy, że ukraiński rząd przywróci prawa, z których korzystała mniejszość węgierska przed zmianą prawa” – powiedział, odnosząc się do używania przez grupy mniejszościowe ich języka ojczystego w administracji publicznej, edukacji, prasie i kulturze.

Szijjártó zwrócił również uwagę na istnienie ukraińskiej strony internetowej z listą „wrogów” kraju, która zawiera również nazwiska kilku przedstawicieli węgierskiej mniejszości na Ukrainie i węgierskich urzędników państwowych. Minister poprosił uczestników konferencji o zrobienie wszystkiego, co w ich mocy, aby zamknąć stronę internetową.

Jeśli chodzi o pandemię, Szijjártó powiedział, że Budapeszt będzie kontynuował kampanię szczepień w regionie zakarpackim, niezależnie od narodowości osób rejestrujących się na szczepienie. Również Węgry po raz kolejny zamierzają zorganizować kolonie dla ukraińskich dzieci z rodzin dotkniętych konfliktem na wschodzie Ukrainy.

Zobacz też: Zełenski: Ukraina chce otrzymać kryteria wstąpienia do NATO

Szijjártó zauważył, że Węgry przekazały również respiratory Ukrainie i powiedział, że Węgry są również gotowe dostarczać Ukrainie gaz, aby pomóc w przezwyciężeniu niedoboru paliwa. Minister zaznaczył również, że Węgry były pierwszym krajem, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Ukrainą po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1991 roku, dodając, że jego kraj jest czwartym najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy w Unii Europejskiej.

„Węgry cenią suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”, powiedział Szijjártó, dodając, że węgierski rząd zawsze wzywał do bliższej współpracy między Kijowem a UE, w tym do zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.

Zobacz też: Węgry nie wycofają się z ustawy wymierzonej w propagandę LGBT

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz