Zełenski: Ukraina chce otrzymać kryteria wstąpienia do NATO

Ukraina chce poznać listę reform i kryteriów, których spełnienie pozwoli jej w przyszłości liczyć na członkostwo w NATO.

Jak podał w środę ukraiński portal Europejska Prawda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na odbywającej się w Wilnie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, że jego kraj chciałby poznać konkretną listę reform, które przyspieszą integrację Ukrainy z NATO.

„Zgadzam się, że kluczem do pozytywnego spełnienia naszych euroatlantyckich pragnień jest przede wszystkim powodzenie naszych reform. I nadal będziemy robić wszystko, aby przyspieszyć tempo reform, w szczególności poprzez realizację corocznych programów krajowych pod auspicjami komisji NATO-Ukraina” – mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że Ukraina chciałaby teraz poznać „wyczerpującą listę reform”, których wykonanie pozwoliłoby jej przejść do etapu integracji z NATO.

„Chcielibyśmy mieć uzgodnione z NATO kryteria, uzgodnione wyznaczniki, za pomocą których następnie będzie się oceniać powodzenie reform na Ukrainie i jej gotowość do członkostwa” – wyjaśniał Zełenski.

Później na briefingu z prezydentem Litwy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pełne członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej to przede wszystkim decyzja geopolityczna, a dopiero potem kwestia reform. Twierdził przy tym, że uwzględniając okoliczności takie jak m.in. wojna, Ukraina jest najszybciej reformującym się krajem w Europie. Przyznawał jednak, że wiele europejskich krajów przeszło reformy wcześniej niż Ukraina.

Jak pisze Europejska Prawda, w ostatnim czasie pojawił się pomysł stworzenia listy kluczowych reform mających na celu przyspieszenie członkostwa Ukrainy w NATO. Pomysł został wstępnie nazwany „Planem Zgodności NATO” (NATO Compatibility Plan). Ma on nie dublować istniejących rocznych programów krajowych i nie zastępować ich. Plan miałby identyfikować priorytety, które przyspieszyłyby wdrożenie planu na rzecz członkostwa w NATO (MAP) jeszcze przed otrzymaniem go przez Ukrainę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zagroziła Ukrainie „nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    1. Denazyfikacja Ukrainy. 2. Likwidacja wszystkich pomników Bandery, Suchewycza i innych zbrodniarzy. 3. Zgoda na ekshumacje i godny pochówek ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. 4. Odsłonięcie lwów na cmentarzu w Lwowie.