Sąd administracyjny w Wilnie uchylił decyzję władz miasta z 2018 roku o nadaniu jednej z ulic w stolicy Litwy imienia Lecha Kaczyńskiego. Władze Wilna zapowiedziały odwołanie się od tego werdyktu.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w czwartek Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny podjął postanowienie o uchyleniu decyzji władz Wilna o nadaniu jednej z ulic imienia Lecha Kaczyńskiego. Powodem takiego werdyktu miały być uchybienia proceduralne przy podejmowaniu tej decyzji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Z werdyktem sądu nie zgadzają się władze Wilna, które zapowiedziały odwołanie się do sądu wyższej instancji. Według doradcy mera Karolisa Żukauskasa wczorajsze postanowienie to „techniczny błąd sądowy”, który zostanie naprawiony.

Według PAP z ulicą Lecha Kaczyńskiego w Wilnie walczy na drodze sądowej kilka nastawionych antypolsko litewskich organizacji. Dwa lata temu Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny odrzucił ich wniosek. Sprawa trafiła jednak do Naczelnego Sądu Administracyjnego Litwy, który nakazał ponowne zajęcie się sprawą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, inicjatywa upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w Wilnie została wysunięta przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Pierwotnie imię Lecha Kaczyńskiego miała nosić ulica w ścisłym centrum Wilna, zaprotestowała jednak litewska Komisja Języka Państwowego. W rezultacie imię polskiego prezydenta nadano ulicy w dzielnicy Śnipiszki. Znajduje się ona przy siedzibie samorządu miasta i przecina jedną z głównych ulic litewskiej stolicy – aleję Konstytucji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego odbyła się 8 listopada 2018 roku. Tego samego dnia odsłonięto w podwileńskiej Mejszagole dwie tablice pamiątkowe poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu – jedną przed plebanią, w której mieszkał ks. Józef Obremski, a drugą przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Imię Lecha Kaczyńskiego nosi również plac przed dworem Houwaltów.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz