W czwartek w Wilnie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego. Tablica jest dwujęzyczna i widnieje na niej godło Polski.

Jak wynika z relacji Polskiej Agencji Prasowej, w uroczystości wzięli udział przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis i premier Litwy Saulius Skvernelis.

Prezydent Andrzej Duda napisał do uczestników uroczystości specjalny list, który odczytała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. Duda przypomniał w nim m.in., że „Lech Kaczyński przywiązywał ogromną wagę do dobrych stosunków polsko-litewskich” a „jako wybitny strateg” dostrzegał w nich „potencjał, który winien zostać wykorzystany dla budowania solidarności europejskiej i współpracy regionalnej”.

Listy nadesłali także premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS, brat Lecha Kaczyńskiego – Jarosław Kaczyński.

Inicjatywa upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego została wysunięta przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Jak pisaliśmy, pierwotnie imię Lecha Kaczyńskiego miała nosić ulica w ścisłym centrum Wilna, zaprotestowała jednak litewska Komisja Języka Państwowego. W rezultacie imię polskiego prezydenta nadano ulicy w dzielnicy Śnipiszki. Znajduje się ona przy siedzibie samorządu miasta i przecina jedną z głównych ulic litewskiej stolicy – aleję Konstytucji.

Jak podała PAP, również w czwartek odsłonięto w podwileńskiej Mejszagole dwie tablice pamiątkowe poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu – jedną przed plebanią, w której mieszkał ks. Józef Obremski, a drugą przed dworem Houwaltów w Mejszagole. Imię Lecha Kaczyńskiego nosi również plac przed dworem Houwaltów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wilno: Usunięto tabliczkę z nazwą ulicy Warszawskiej

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz