W Wilnie zniknęła tablica z polską nazwą ulicy Warszawskiej, która została odsłonięta zaledwie dwa miesiące temu. Ulica Warszawska znajduje się przy cmentarzu na Rossie.

Mer Wilna powiedział, że na razie nie wiadomo kiedy i kto zdjął tabliczkę z nazwą ulicy Warszawskiej. Zapewnił jednak że na jej miejsce zostanie umieszczona nowa.

Wcześniej, przedstawicielka władz Litwy w Okręgu Wileńskim Vilda Vaičiūnienė zwróciła się do szefowej administracji samorządu Wilna z żądaniem usunięcia obcojęzycznych tabliczek z nazwami ulic.Zapowiedziała, że jeżeli samorząd nie zastosuje się do jej żądania to odda sprawę do sądu.

Tablica z nazwą ulicy Warszawskiej po polsku została odsłonięta na początku września. Ulica ta znajduje się naprzeciwko mauzoleum Józefa Piłsudskiego na Rossie. To jedna z kilku tablic odsłoniętych w Wilnie. Symboliczne tablice w różnych językach, między innymi po polsku, rosyjsku, łotewsku i karaimsku miały stać się znakiem otwartości oraz wielokulturowości stolicy Litwy.

Czytaj również: Kara za dwujęzyczne tablice

Polacy na Litwie od wielu lat walczą o prawo do dwujęzycznych nazw ulic w miejscowościach, w których zamieszkują. Od roku w języku polskim obsługiwani są interesanci w samorządzie wileńskim. Po polsku prowadzona jest też strona internetowa rady samorządowej miasta. Polacy stanowią około 18 procent mieszkańców Wilna.

kresy.pl/ tvpinfo.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz