Napływ nielegalnych imigrantów na Litwę z terytorium Białorusi nie słabnie. Według wstępnych danych w ciągu poprzedniej doby litewscy pogranicznicy zatrzymali rekordową liczbę cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

Jak podał w środę portal Delfi, powołując się na litewską straż graniczną, według wstępnych danych w ciągu ostatniej doby na Litwie zatrzymano 171 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Białorusi z Litwą.

To największa liczba nielegalnych migrantów zatrzymanych w ciągu jednego dnia w tym roku.

Wszyscy dzisiaj zatrzymani posiadali dokumenty poświadczające, że są obywatelami Iraku, bądź za takich się podawali.

Zatrzymani cudzoziemcy są badani w kierunku COVID-19 i do czasu uzyskania wyniku poddaje się ich kwarantannie.

Łącznie od początku roku liczba nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicy z Białorusią przekroczyła 3 tysiące. 1910 z nich było Irakijczykami, bądź za takich się podawało. 191 pochodziło z Konga, 129 z Kamerunu, 83 z Rosji, 81 z Iranu, 78 z Gwinei, 77 z Afganistanu, 71 z Syrii i innych krajów.

W tym miesiącu zatrzymano już 2366 nielegalnych imigrantów, a w czerwcu 473. W maju i w kwietniu ich liczba nie przekraczała 80 miesięcznie, a w marcu było ich zaledwie ośmiu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy dzisiaj, MSW Litwy złożyło rządowi propozycję wprowadzenia stanu wyjątkowego w samorządach graniczących z Białorusią w związku z kryzysem migracyjnym. Dotyczy to obszarów licznie zamieszkiwanych przez Polaków. Władze centralne mogłyby dzięki temu wykorzystywać wojsko do ochrony granic, a zarazem miałyby możliwość stosowania dodatkowych środków przymusu oraz ograniczenia wolności zgromadzeń.

Stanowisko litewskiego resortu spraw wewnętrznych ma istotne znaczenie w kontekście stanowczego sprzeciwu mieszkańców Dziewieniszek, którzy nie zgadzają się na utworzenie w centrum tego miasteczka ośrodka dla co najmniej setek nielegalnych migrantów, jak również działań litewskiej policji, która siłą rozbiła blokadę ustanowioną przez mieszkańców rejonu solecznickiego, głównie Polaków, na drodze do miejsca, gdzie mają zostać rozlokowani nielegalni migranci.

Przeczytaj: Litwa: kolejny dzień negocjacji ws. ośrodka dla migrantów w Dziewieniszkach. Mieszkańcy nie wierzą w obietnice władz

Zobacz: Litewska policja użyła siły przeciwko protestującym Polakom [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Litwy chcą ulokować napływających nielegalnych migrantów akurat w miejscach zamieszkania ludności polskiej, na Wileńszczyźnie: w Dziewieniszkach i Rudnikach w rejonie solecznickim, w Miednikach Królewskich w rejonie wileńskim oraz w Podbrodziu w rejonie święciańskim. W tej pierwszej miejscowości od tygodnia trwa protest mieszkańców przeciwko próbie zakwaterowania 1000 migrantów w nieczynnym internacie szkolnym, położonym w samym jej centrum, obok miejscowych szkół. W Dziewieniszkach mieszka około 500 osób, głównie Polaków.

Kresy.pl / delfi.lt

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz