Rankingowe wyniki polskich szkół na Litwie – znalazły się wśród najlepszych

Jak co roku pismo “Reitingai” opublikowało ranking poziomu szkół, uważany na Litwie za prestiżowy. Szacunki pokazują także pozycję placówek z polskim językiem nauczania.

Na Litwie działa około pół setki szkół z polskim językiem nauczania przeznaczonych dla niemal 200-tysięcznej społeczności Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę. Spis “Reitingai” bywa na Litwie traktowany jako probierz jakości nauczania, a więc jego wyniki mają znaczenie dla konkurencyjności polskich szkół wobec sąsiednich placówek nauczających w języku litewskim, a czasem nielicznych już szkół przekazującej wiedzę w języku rosyjskim.

Według niedzielnej relacji TVP Wilno w rejestrach “Reitingai” ujęto 60 gimnazjów, spośród wszystkich 360 funkjonujących na Litwie. Gimnazjum, to w nomenklaturze pełna szkoła prowadząca naukę od klasy pierwszej do egzaminu maturalnego.

Pismo rankingowało szkoły pod względem wyników egzaminów maturalnych z poszczególnych przedmiotów. Szkoły z polskim językiem nauczania wypadły najlepiej w zakresie matur z języka obcego – rosyjskiego. Wśród 60 najlepszych aż 20 stanowiły szkoły polskie. Najwyższe wyniki z język rosyjskiego uzyskali uczniowie polskiego Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie. Na czwartym miejscu znalazło się Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, a na piątym Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie.

Inaczej było w przypadku zdawalności innego języka obcego wybieranego często na Litwie w ramach egzaminu maturalnego – języka angielskiego. W tym przypadku wśród 60 najlepszych placówek nie znalazło się ani jedno gimnazjum z polskim językiem nauczania.

Tak było także w przypadku wyników z egzaminu z języka litewskiego. To egzamin obowiązkowy. Polscy działacze oświatowi i nauczyciele od ponad dekady podkreślają, że jego zdawalność w szkołach służących polskiej mniejszości spadła po ujednoliceniu jego formy na mocy masowo oprotestowanej przez Polaków nowelizacji ustawy oświatowej z 2011 r., z powodu nieprzygotowaniu programów naucznia i podręczników dla polskich uczniów.

Czytaj także: Więcej pierwszaków w polskich szkołach na Litwie

W przypadku drugiego z obowiązkowych egzaminów maturalnych – z matematyki wśród wyróżnionych szkół, na 27 miejscu znów znalazło się wspomniane już Gimnazjum im. św. Jana Pawła II.

W przypadku wyników matur z biologii, szkoła ta zajęła ex aequo 41–42 miejsce (rok temu 106), a solecznickie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach 33–34 miejsce (było 31).

W przypadku wyników egzaminów z fizyki, spośród szkół w rankingu “Reitingai” Gimnazjum im. św. Jana Pawła II, które w przedmiotowych rankingach zajęło 21–24, a Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego 18–20 miejsce w rankingu. Na maturze z historii uczniowie z Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach w rejonie solecznickim wywalczyli 12. miejsce, niedaleko za uczniami Gimnazjum im. św. Jana Pawła II, które uplasowało się na miejscu 10. Szkoła ta znalazła się także 40-41 miejscu pod względem wyników z egzaminu z chemii.

Wyniki matur z geografii pozwoliły Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach także w rejonie solecznickim, zająć 26–47 miejsce w rankingu.

W zakresie wyników egzaminów końcowych z informatyki wileńskie Gimnazjum im. św. Jana Pawła II znów znalazło się bardzo wysoko, bo aż na piątym miejscu (rok wcześniej 16). Wśród najlepszych pod tym względem znalazło się również gimnazjum solecznickie – uzyskując wyniki dające im 24-25 miejsce na Litwie.

Czytaj także: Wymóg znajomości języka ojczystego mniejszości przez dyrektora w służącej jej szkole nie jest dyskryminacją

wilno.tvp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply