Na Jasnej Górze rozpocznie się XXV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

W ten weekend, w dniach 6-7 lipca 2019 r., na Jasnej Górze odbędzie się XXV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Głównym organizatorem wydarzenia jest Światowy Kongres Kresowian. Honorowy patronat objął Marszałek Woj. Śląskiego.

Pierwsze wydarzenie w ramach zjazdu obyło się w piątek wieczorem w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie odbyła się pierwsza odsłona wielkiego koncertu „Razem jak w rodzinie – Kresy śpiewają dla Śląska”. Udział w nim wzięły m.in. Zespół Faustyna z Wołynia, Olga Suchomel i Łanowiczanie z Ziemi Lwowskiej, Grzegorz Podwójny (Dębno), raper STOPA, Wojciech Habela, a także Szwarne Karlusy i Laureaci I Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Kresowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Właściwa, „częstochowska” część pielgrzymki i zjazdu Kresowian rozpocznie się w sobotę 6 lipca o godzinie 17:00 – również koncertem, „Razem jak w rodzinie – Kresy śpiewają dla Rodaków” w Auli św. Jana Pawła II na Jasnej Górze, z udziałem tych samych artystów. Po koncercie zbierane będą datki na budowę polskiego przedszkola w Łanowicach. Tradycyjnie o godz. 21:00 będzie Apel Jasnogórski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Główna część wydarzenia odbędzie się w niedzielę 7 lipca. Rozpocznie ją Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu MB Jasnogórskiej, za poległych, pomordowanych i wypędzonych Kresowian, podczas której homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po Mszy Św., o 10:30, wyruszy Marsz Pokoleń Kresowian pod figurę Matki Bożej. Tam odbędzie się apel poległych, a ze zniczy zostanie ułożony Krzyż Pamięci, poświęcony ofiarom OUN-UPA i Waffen-SS Galizien.

Część oficjalna w Auli św. Jana Pawła II rozpocznie się o 11:30 wejściem pocztów sztandarowych, powitaniem gości, i Światełkiem Pamięci.

godzinie 12:00 zaplanowano wystąpienia prezesa Światowego Kongresu Kresowian Jana Skalskiego oraz Marszałka Woj. Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Zostanie też odczytane przesłanie od prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie o 12:30 zacznie się Otwarte Forum Kresowe, z udziałem parlamentarzystów oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i całego świata. Zjazd i pielgrzymka zakończą się koncertem „Kresy – Pamięć – Wiara”, którego początek zaplanowano na godzinę 15:00.

Przeczytaj także: Kresowianie modlili się na Jasnej Górze [+FOTO]

Kresy.pl / Facebook

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz