Węgry zbudują w Trieście, włoskim mieście portowym nad Adriatykiem własny port dla węgierskich przedsiębiorstw – poinformował szef MSZ Węgier Péter Szijjártó. Węgry podpisały w tej sprawie porozumienie z Włochami.

W piątek podczas wizyty szefa węgierskiej dyplomacji we Włoszech, Węgry podpisały oficjalne porozumienie ws. utworzenia w Trieście portu i bazy logistycznej. Mają one dać węgierskim firmom łatwiejszy dostęp do rynków eksportowych.

Węgry kupiły za 31 mln euro 32-hektarową działkę z 300-metrowym odcinkiem nadbrzeża, w ramach koncesji na 60 lat. Poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z włoskim wicepremierem Matteo Salvinim szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó. O planach rządu w Budapeszcie dotyczących portu w Trieście, nad Morzem Adriatyckim, wspominał już w ubiegłym miesiącu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– To jedna z najważniejszych umów w ostatnich latach – powiedział Szijjártó. Jak poinformował, wartość planowanych tam inwestycji w budowę infrastruktury portowej ma wynieść 100 mln euro. Władze w Budapeszcie spodziewają się, że rocznie przez port będą przechodzić 2 mln ton ładunków, lub 78 tys. kontenerów. Umowę ws. budowy terminalu podpisano w prywatnymi firmami Teseco i Seastock. Wiadomo, że zakupiony teren ma dostęp do linii kolejowej, a wcześniej mieściła się tam siedziba rafinerii Aquila. Posiada odpowiedniej wielkości zaplecze do magazynowania i przeładunku towarów.

Szef MSZ Węgier zaznaczył, że porozumienie ws. portu w Trieście ma strategiczne znaczenie dla państwa węgierskiego i węgierskich firm. Dodał, że otwiera ono nowy rozdział w relacjach z Włochami. Jego zdaniem, współpraca węgiersko-włoska jeszcze nigdy nie była „tak zachęcająca”. Włochy są piątym największym partnerem handlowym Węgier i jednym z najważniejszych inwestorów zagranicznych. Na Węgrzech działa około 700 włoskich firm, zatrudniając ponad 15 tys. osób.

Salvini powiedział, że wspólnie z Szijjártó omawiali współpracę na polu energetyki, rolnictwa i produkcji żywności. Dodał, że poruszono też kwestię partnerstwa w wielkich projektach infrastrukturalnych.

Zdaniem szefa węgierskiej dyplomacji, Węgry i Włochy są partnerami strategicznymi, gdyż podzielają wizję Unii Europejskiej jako wspólnoty silnych państw narodowych, kładących nacisk na zachowanie swojej tożsamości narodowej, historii i dziedzictwa religijnego. Szijjártó powiedział, że oba kraje oczekują od UE respektowania państw narodowych, a od Brukseli stworzenia silnych granic zewnętrznych bez atakowania krajów, które tych granic strzegą. Dodał też, że Włochy nie mogą być zalewane przez migrantów, a Salviniemu należy się uznanie za ochronę włoskich obywateli i granic kraju.

Przeczytaj: Orban i Salvini chcą reformować Europę

W drugiej połowie XIX wieku i do I wojny światowej Triest był jednym z głównych portów Austro-Węgier. Obecnie trasa z tego miasta do granicy węgierskiej przez Słowenię liczy 300 kilometrów.

MTI / dailynewshungary.com / porto.trieste.it / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz