Kresowianie modlili się na Jasnej Górze [+FOTO]

Na Jasnej Górze po raz 24.  odbyło się coroczne spotkanie Kresowian organizowane przez Światowy Kongres Kresowian.

W niedzielę odbyły się na Jasnej Górze XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Jak podaje służba prasowa jasnogórskiego sanktuarium, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA, Pielgrzymka Kresowian odbywała się pod hasłem: „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu”.

Niedzielne uroczystości zaczęły się mszą świętą przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który mówił m.in. o zbliżającej się 75. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa.

„Oczekujemy od pana prezydenta, że zgodnie z obietnicami, które dał nam trzy lata temu pojedzie na Wołyń, zapali znicze i władzom tamtejszego państwa powie: chcemy wolnej Ukrainy, ale w oparciu o prawdę. Nie ma zgody na budowanie pomników dla zbrodniarzy ludobójców. Apelujemy także o to, aby wreszcie pochowano kości naszych pomordowanych, bo ponad 90 procent ofiar do dziś nie ma swoich grobów” – mówił duszpasterz Kresowian.

Po mszy świętej Kresowianie uformowali kolumnę marszową i przeszli pod figurę Matki Bożej Niepokalanej przed Szczytem, gdzie ułożono Krzyż Pamięci ofiar ludobójstwa OUN-UPA. Tam też odbył się Apel Poległych. Na zakończenie odśpiewano Rotę.

Następnym punktem Pielgrzymki było spotkanie w Sali Papieskiej. Obecnych powitał Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian, przewodniczący Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych. Wysłuchano wystąpień honorowych gości oraz przedstawiono projekty uchwał Światowego Kongresu Kresowian. Odbyło się także wręczenie nagród.

Dalszą część spotkania zajęła otwarta dyskusja na Forum Kresowym. Poruszono całe spektrum tematów: Muzeum Kresów, działania na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach, edukacja młodzieży i starania o przyciągnięcie młodych ludzi do sprawy kresowej, a także walka o pamięć historyczną i upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wschodzie. Wielu zabierających głos wyrażało się krytycznie o  obecnej polityce wschodniej, w tym także o atakach na Związek Polaków na Litwie.

XXIV Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian zakończył uroczysty Koncert Jasnogórski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie odbył się Kongres Środowisk Kresowych RP i konferencja „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę” [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / jasnagora.com

Kresowianie modlili się na Jasnej Górze [+FOTO]
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz