W Sejmie Litwy wstępną akceptację zyskały dwa alternatywne projekty legalizujące tzw. związki partnerskie.

Jak podał portal Delfi, Sejm Litwy przyjął w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o „związku cywilnym”, zaproponowany przez liderów rządzącej koalicji. Projekt poparło 70 posłów, 49 było przeciw a 6 wstrzymało się od głosu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6754 PLN    (30.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Projekt jest przedstawiany przez koalicję rządzącą jako „kompromisowy” po tym, jak ustawa o partnerstwie osób tej samej płci nie zyskała wystarczającego poparcia w zeszłym roku. Projekt dotyczący związków cywilnych umożliwi uznanie i ochronę prawną osobom pozostającym we wspólnym pożyciu i bliskich stosunkach.

„Związek cywilny” ma być dobrowolną umową między dwojgiem ludzi w celu ochrony prawnej ich relacji osobistych.

Sejm przyjął też do rozpatrzenia alternatywny projekt przedłożony przez „konserwatystów” dotyczący „bliskich stosunków”. W przeciwieństwie do projektu koalicji rządzącej nie tworzy on podobieństw z relacjami rodzinnymi. Zagłosowało za nim 70 posłów, 23 było przeciw, 30 wtrzymało się od głosu.

Oba projekty trafią teraz do komisji i zostaną poddane głosowaniu w drugim czytaniu w czerwcu.

W maju ub. roku litewski parlament już w pierwszym czytaniu odrzucił ustawę wprowadzającą związki partnerskie, w tym dla osób tej samej płci. W tamtym czasie badania socjologiczne pokazywały, że 70 proc. dorosłych mieszkańców Litwy opowiadało się przeciw związkom partnerskim.

CZYTAJ TAKŻE: Tęczowa ofensywa na Litwie powstrzymana. Ale tylko iluzorycznie

Kresy.pl / delfi.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz