Policja odblokowała parlament Gruzji

Zwolennicy gruzińskiej opozycji próbowali od niedzieli blokować starą siedzibę parlamentu Gruzji w Tbilisi. Rozpędziła ich interwencja sił porządkowych.

Koalicja opozycyjnych partii i organizacji pozarządowych domaga się ustąpienia rządu Gruzji oraz rozwiązania jej parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów. W niedzielę pod tym hasłem zebrało się pod starą siedzibą parlamentu w Tbilisi kilkuset zwolenników opozycji, którzy rozbili tam niewielkie miasteczko namiotowe i zadeklarowali blokadę wejść do gmachu chcąc uniemożliwić jego normalne funkcjonowanie izby. Tłum zwolenników opozycji próbował utrzymać blokadę w poniedziałek co wywołało interwencję sił policyjnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Siły porządkowe wkroczyły do akcji po południu. Około godziny 16 czasu warszawskiego blokada parlamentu została rozbita przez policjantów. Jak twierdzi rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti w czasie tej akcji zatrzymano 18 osób, które mogą mieć postawione oficjalne zarzuty z artykułów o chuligaństwie i niepodporządkowaniu się poleceniom funkcjonariuszy policji.

Przewodniczący parlamentu Arcził Tałakwadze poinformował, że izba wróciła już do normalnej pracy. Wezwał on opozycjonistów do przystąpienia do debaty – „Jeśli oni mają jakieś argumenty mogą przekonać społeczeństwo, oni powinni wykorzystywać formułę parlamentarną”.

Jelena Chosztarina, parlamentarzystka głównej partii opozycyjnej – Europejskiej Gruzji, zapowiedziała jednak, że pikieta pod parlamentem zostania wznowiona we wtorek.

Przyczyną protestów stał się upadek poprawek konstytucyjnych, które umożliwiłby zmianę systemu wyborczego w Gruzji. Obecnie parlamentarzyści są w tym kraju wybierani w systemie mieszanym – 77 jest wybieranych według ordynacji proporcjonalnej z list partyjnych zaś 73 w okręgach jednomandatowych. Projekt reformy zakładał ujednolicenie wyborów tak aby wszystkich 150 deputowanych wybierać w systemie proporcjonalnym.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz