Ministerstwo Obrony Armenii podał0, że we wtorek rano w wyniku ostrzału z Azerbejdżanu zginęło dwóch żołnierzy sił zbrojnych tego kaukaskiego kraju.

“W wyniku ostrzału Sił Zbrojnych Azerbejdżanu w kierunku Nerkin Chand zginęło dwóch żołnierzy Armenii. Są ranni.” – podała w oświadczeniu służba prasowa armeńskiego Ministerstwa Obrony, którą zacytowała rosyjska agencja informacyjna Interfax. Wspomniana miejscowość jest położona w południowym regionie Armenii – Sjuniku. Region ten oddziela główne terytorium Azerbejdżanu od jego eksklawy – Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej.

We wcześniejszym oświadczeniu armeńskie Ministerstwo Obrony poinformowało o otworzeniu ognia z broni ręcznej w kierunku pozycji jego żołnierzy w Nerkin Chand, do czego miało dojść około godz. 5.30 rano.

Jednak Ministertwo Obrony Azerbejdżanu twierdzi, że dzień wcześniej to jego armia była atakowana przez Ormian. „12 lutego o godzinie 20:50 i 23:40 jednostki sił zbrojnych Armenii z pozycji na kierunku osady Chinarly, obwód Towuzgalin, ostrzelały z broni ręcznej pozycje armii azerbejdżańskiej w kierunku osady Kochanabi w regionie Towuz” – głosi jego oświadczenie zacytowane przez Interfax.

Erywań szybko odpowiedział na te sformułowania – „Komunikat Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu, [informujący] że w dniu 12 lutego w godzinach 20:50–23:40 jednostki Sił Zbrojnych Republiki Armenii rzekomo otworzyły ogień do pozycji azerbejdżańskich zlokalizowanych w północno-wschodniej części granicy jest nieprawdziwa”.

Po upadku nieuznawanej republiki Ormian w Góskim Karabachu Azerbejdżan domaga się w eksterytorialnego korytarza przez ormiański Sjunik do Nachiczewania. Erywań nie zgadza się aby taka droga miała charakter eksterytorialny, lecz dopuszcza, by była ochraniana przez rosyjskich pograniczników.

Po zwycięskiej dla Baku wojnie w Górskim Karabachu 2020 r. azerbejdżańscy żołnierze zaczęli kwestionować także międzynarodowo uznane granice Armenii właściwiej, które w części nie są delimitowane. W 2021 r. dochodziło do wkraczania Azerbejdżan na jej terytorium i do lokalnych starć. 1 sierpnia doszło do kolejnych ataków wojsk Azerbejdżanu na stanowiska karabaskich Ormian. Jeszcze poważniejsze ostrzały i wypady na terytorium Armenii miały miejsce w połowie września tego roku.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply