Ambasador Azerbejdżanu w Kijowie wyraziła wdzięczność za stosunek ukraińskich władz wobec konfliktu o Górski Karabach. W ostatnich dniach minister spraw zagranicznych Ukrainy oraz prezydent tego kraju wyrazili bowiem poparcie dla integralności terytorialnej Azerbejdżanu.
Jak podaje agencja Ukrinform, ambasador Azerbejdżanu w Kijowie Elmira Achundowa powiedziała w poniedziałek na briefingu prasowym, że jej kraj jest “bardzo zadowolony” z wypowiedzi szefa ukraińskiego MSZ Dmytra Kułeby i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wypowiedzi Dmytra Kułeby o poparciu dla integralności terytorialnej Azerbejdżanu oraz o tym, że +zamrożone+ konflikty nie są tak naprawdę zamrożone, że w każdej chwili one mogą wybuchnąć… Zostało również wyrażone stanowisko prezydenta Zełenskiego, który również stwierdził, że Ukraina popiera integralność terytorialną Azerbejdżanu w taki sam sposób, jak Azerbejdżan popiera integralność terytorialną Ukrainy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wypowiedzi ukraińskiego kierownictwa. Dzięki wam za to stanowisko” – powiedziała Achundowa.
Azerbejdżańska dyplomatka podkreśliła, że podczas jej kontaktów z ukraińskimi dyplomatami i deputowanymi niemal wszyscy, z którymi rozmawiała, popierali stanowisko Azerbejdżanu.
Wśród krajów, które “pośrednio” uznają “prawo Azerbejdżanu do ochrony swojej integralności terytorialnej” wymieniła w szczególności Pakistan, Turcję, Afganistan, Węgry i Łotwę.
Jak pisze Ukrinform, Ukraina zaapelowała do stron konfliktu o Górski Karabach o nierozpalanie dodatkowych emocji i rozwiązanie konfliktu zgodnie z zasadą integralności terytorialnej państw.
Jak pisaliśmy, dziennikarz Paweł Bobołowicz mówił na antenie Radia Wnet, że w konflikcie o Górski Karabach Armenia nie zostanie w żaden sposób poparta przez państwo ukraińskie ze względu na swoje bliskie stosunki z Rosją i poparcie dla aneksji Krymu.
27 września premier Armenii Nikol Paszynian poinformował, że siły zbrojne Azerbejdżanu rozpoczęły atak na pozycje Ormian w Górskim Karabachu. Intensywne walki w tym regionie trwają do tej pory.
Republika Górskiego Karabachu powstała w wyniku powstania zamieszkujących region Ormian przeciw władzom Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki.
Od czasu rozejmu z 1994 r. konflikt pozostaje zamrożony. Karabaski proces pokojowy toczy się w ramach Mińskiej Grupy OBWE w skład której poza zwaśnionymi stronami, wchodzą przedstawiciele Białorusi, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji, Portugalii, Turcji, Szwecji, Finlandii, którym przewodniczą reprezentanci Francji, USA i Rosji. W 2016 roku w regionie doszło do najintensywniejszych od lat 90 starć zbrojnych.
Kresy.pl / Ukrinform
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!