W Izraelu ujawniono plany wprowadzenia zakazu obrotu zwierzęcymi futrami, poza specjalnie zatwierdzonymi przypadkami. Gdyby tak się stało, Izrael stałby się pierwszym krajem na świecie z takim zakazem.

Jak podało w poniedziałek BBC, zamiar wprowadzenia zakazu ogłosiła minister ochrony środowiska Gila Gamliel.  Zdaniem izraelskiej polityk wykorzystywanie skór i futer w przemyśle modowym jest “niemoralne”.

Gamliel wskazała, że wytwarzanie futer wiąże się z zabijaniem setek milionów zwierząt na całym świecie i z “nieopisanym okrucieństwem i cierpieniem”.

Obecnie obrót futrami w Izraelu wymaga uzyskania zezwolenia. Zgodnie z projektem nowych przepisów zezwolenie będzie można uzyskać tylko w przypadku badań naukowych, szkoleń i edukacji oraz “dla celów religijnych lub tradycji”. Jak stwierdza BBC, wyjątek prawdopodobnie będzie miał zastosowanie dla ultraortodoksyjnych Żydów noszących charakterystyczne futrzane czapki.

Zapowiedź Gili Gamliel już wywołała zadowolenie organizacji prozwierzęcych.

Do tej pory tylko nieliczne miasta w USA oraz Sao Paulo w Brazylii zakazały sprzedaży futer zwierzęcych. W 2023 roku w Kalifornii wejdzie w życie zakaz produkcji i sprzedaży takich futer.

Przypomnijmy, że uchwalony przez Sejm PiS-owski projekt nowelizacji ustawy o ochronie dla zwierząt, który obecnie jest procedowany w Senacie, przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Przepisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra miałyby wejść w życie po roku od opublikowania ustawy.

PRZECZYTAJ: „Chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych”. Kaczyński i PiS prezentują projekt ustawy

Kresy.pl / BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply