Ruch Żółtych Kamizelek nie słabnie [+VIDEO]

Mimo, że na początku miesiąca liczba uczestników sobotnich manifestacji ruchu Żółtych Kamizelek była wyraźnie mniejsza wczorajszy Akt XXVIII znów zgromadził wielotysięczne tłumy.

Ruch Żółtych Kamizelek obchodził w sobotę półrocze od rozpoczęcia wielkich protestów przeciwko prezydentowi Emmanuelowi Macronowi i jego liberalnemu obozowi władzy. Protesty wybuchły z powodu nowego podatku od paliw jaki chciał nałożyć Macron. Choć z koncepcji tego podatku, pod naciskiem protestujących obywateli, Macron szybko się wycofał, to ruch zdążył już wysunąć cały katalog postulatów politycznych i społecznych, z żądaniem ustąpienia liberalnego prezydenta na czele. Masowe wystąpienia Żółtych Kamizelek odbywają się cotygodniowo, w każdą niedzielę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tak było także wczoraj. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji podało, że protestujących było tylko 15,5 tys. na terenie całej Francji i 1,6 ts. w Paryżu. Jednak nagrania audiowizualne ze stołecznej manifestacji sugerują, że rząd zaniżył jej liczebność. Same Żółte Kamizelki twierdzą, że w „Akcie XXVIII” protestów wzięło udział w całym kraju 40 tys. obywateli. Occurrence, niezależny ośrodek oceny liczebności manifestacji obliczył, że w samym Paryżu protestowało 5,6 tys. osób. Francuzi wyszli masowo na ulicę mimo, że prezydent Macron stwierdził w piątek, że odpowiedział już na wszystkie wysuwane przez ruch protestacyjny kwestie.

Najbardziej gwałtowny przebieg miała manifestacja w Reims. Doszło tam do starć z policją choć uczestniczyła w nich niewielka grupa członków tak zwanego „czarnego bloku” złożonego ze skrajnych lewicowców, działająca na obrzeżach głównego marszu Żółtych Kamizelek. Wytłukła ona szyby w miejscowej redakcji France Bleu. Do dużych manifestacji doszło także Lyonie, Dijon, Bordeaux i Tuluzie.

Czytaj także: Dojrzali Francuzi i zdziecinniali Polacy

Manifestacja w Paryżu:

 

Protesty w Reims:

 

france24.com/rt.com/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz