Polacy skazani w Niemczech za przemyt migrantów

Sąd w niemieckim Pasewalku orzekł w czwartek kary więzienia dla dwojga Polaków przemycających migrantów spod granicy Białorusi.

Skazani w zeszłym tygodniu to obywatele Polski 39-letni Marcin S. i 38-letnia Renata M. Zostali oni skazani odpowiednio na 3 lata oraz 2 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności, za przerzucenie 16 irackich Kurdów, podał portal Deutsche Welle.

Portal podkreślił, że obywatele Iraku dostali się do Polski szlakiem organizowanym przez Białoruś. Przemytnicy podjęli nielegalnych migrantów w okolicach Białegostoku. Stamtąd zostali przewiezieni przez skazanych Polaków na terytorium Niemiec.

Niemieccy funkcjonariusze najpierw zatrzymali samych migrantów. 18 sierpnia zeszłego roku ujęli ich na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Wkrótce potem zatrzymano też przemytników. Trafili oni do aresztu.

Dość wysoka kara dla Polaków wynika z tego, iż niemiecki sąd uznał, że sposób w jaki przewożeni byli migranci zagrażał ich zdrowiu i życiu. Obywatele Iraku byli tak stłoczeni w przewożącym ich samochodzie, że na każdego z nich przypadało zaledwie 0,3 m kw. powierzchni. Jedna z osób straciła przytomność, a Polacy nie reagowali na prośby migrantów o zatrzymanie się.

„Warunki, w jakich przewożono tych ludzi były nieludzkie i urągające godności” – Deutsche Welle zacytowała uzasadnienie wyroku sędziego Geralda Fleckensteina – „To było zagrożenie życia, mogli się przecież udusić i nikt z przemytników nawet by tego nie zauważył”.

Skazani prowadzili sklep z warzywami w Warszawie. Jednak mieli problemy finansowe. Działali na zlecenie innych przestępców.

Przytaczany portal przypomniał, że w areszcie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oczekuje na proces jeszcze jeden Polak zatrzymany za przemycanie migrantów.

Czytaj także: Ukrainiec aresztowany za przemyt migrantów z Iraku

dw.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz