W sobotę i niedzielę w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej odbyła się konferencja na temat propozycji pokojowych przygotowanych przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W konferencji brali udział przedstawiciele około 30 państw w tym Niemiec. Niemieckie władze uważają, że dwudniowe konsultacje, które odbyły się w Dżuddzie w sprawie pokojowego uregulowania sytuacji na Ukrainie, zakończyły się sukcesem – poinformowała ukraińska agencja informacyjna Interfax Ukraina powołując się na zachodnie środki masowego przekazu.

„Konferencja, która odbyła się w Arabii Saudyjskiej w celu omówienia planu pokojowego dla Ukrainy, zakończyła się sukcesem, ponieważ pokazała wolę społeczności międzynarodowej do pracy na rzecz zakończenia konfliktu” – powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit. Jak zapowiedział – „Niemcy będą nadal aktywnie uczestniczyć w tym procesie”.

Jak podała agencja Interfax Ukraina w konferencji wzięli udział udział przedstawiciele około 30 krajów świata, a nie 40, jak zapowiadano wcześniej.

Anonimowe źródło w instytucjach UE, na które powołuje się agencja, przekazało, że zgodnie z wynikami pierwszego dnia konferencji państwa Unii Europejskiej nie wykluczyły, że po spotkaniu w Dżuddzie, odbędą konsultacje w sprawie Ukrainy na szczeblu szefów państw i rządów.

Pod koniec czerwca podobne spotkanie odbyło się w stolicy Danii, Kopenhadze. Uczestniczyły w nim w szczególności Brazylia, Indie, Turcja i RPA, a także USA, Ukraina i szereg krajów zachodnich. Jednak w Dżuddzie w konferencji uczestniczył także przedstawiciel Chińskiej Republiki Ludowej, który nie był obecny w stolicy Danii. Ukraina uznała to za duży dyplomatyczny sukces.

Państwa globalnego Południa były jak do tej pory zdystansowane wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej utrzymując ożywione, w przypadku niektórych, relacje z Moskwą. Konferencja w Dżuddzie odbyła się bez udziału Rosji.

interfax.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply