Macron rozmawiał przez ponad dwie godziny z Putinem

Pałac Elizejski poinformował, że przywódcy Francji i Rosji rozmawiali we wtorek telefonicznie przez ponad dwie godziny.

Jak podaje agencja Reutera, we wtorek odbyła się telefoniczna rozmowa prezydentów Francji Emmanuela Macrona i Rosji Władimira Putina. Powołując się na komunikat Pałacu Elizejskiego Reuters przekazał, że Macron wyraził w rozmowie zaniepokojenie sytuacją w Donbasie i w Mariupolu. Francuski prezydent powtórzył, że potrzebne jest zawieszenie broni na Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Macron wezwał Rosję „do wywiązania się z międzynarodowej odpowiedzialności jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ poprzez położenie kresu temu niszczycielskiemu atakowi”.

Francuski prezydent powiedział też Putinowi, że jest gotów współpracować z organizacjami międzynarodowymi w celu zniesienia rosyjskiej blokady ukraińskiego eksportu żywności przez Morze Czarne.

Z kolei rosyjskie agencje prasowe przekazały, że Władimir Putin w rozmowie z Macronem wezwał Zachód do wstrzymania dostaw broni na Ukrainę i do wywarcia presji na Kijów, aby ten powstrzymał przelew krwi. W ten sposób Zachód może przyczynić się do zakończenia „zbrodni wojennych”, których według niego dopuszczają się Ukraińcy poprzez „masowe ostrzały miast i wsi w Donbasie”.

Putin powiedział też swojemu francuskiemu odpowiednikowi, że Moskwa jest nadal gotowa do dialogu z Ukrainą.

Była to pierwsza rozmowa pomiędzy Władimirem Putinem a Emmanuelem Macronem po wybraniu tego ostatniego na drugą kadencję prezydencką.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego br. Emmanuel Macron kilkakrotnie rozmawiał telefonicznie w prezydentem Rosji. W kwietniu powiedział, że jego kontakt z Putinem urwał się po pojawieniu się doniesień o zbrodniach na ludności cywilnej w Buczy. Zapowiadał jednak wznowienie dialogu z prezydentem Rosji.

Kresy.pl / Reuters / RMF24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz