Austria jest zainteresowana stabilnymi źródłami dostaw gazu i nadal będzie wspierać budowę gazociągu Nord Stream 2, mimo że Stany Zjednoczone są przeciwne temu projektowi. Powiedział o tym w czwartek kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla telewizji ORF-2 – pisze rosyjska agencja Interfax.

Kurz skomentował w ORF-2 swoje wczorajsze godzinne spotkanie z Donaldem Trumpem w Białym Domu. „Stany Zjednoczone już oświadczyły, że są przeciw temu projektowi [Nord Stream 2 – red.] i my wiemy o tym. Popieramy ten projekt, ponieważ jesteśmy zainteresowani niezawodnymi dostawami energii do Austrii” – cytuje słowa austriackiego kanclerza Interfax.

Według Sebastiana Kurza w Europie istnieje „pewna” zgoda w sprawie tego projektu i będzie on kontynuowany. Jak mówił, Austria potrzebuje gazu do ogrzewania oraz na potrzeby przemysłu.

Kurz zauważył, że Austria może kupować gaz w USA, ale „dopóki rosyjska cena jest lepsza od amerykańskiej, Rosja jest dla nas atrakcyjniejszym partnerem”. Kanclerz Austrii powiedział, że liczy na to, iż ​​Trump, „jako były biznesmen” zrozumie, że Austria i USA mają w tej kwestii rozbieżne interesy.

Przypomnijmy, że wcześniej USA groziły sankcjami firmom wchodzącym w skład konsorcjum budującego Nord Stream 2. Jedną z nich jest austriacka firma naftowo-gazowa OMV AG.

Jak pisze Bloomberg, Kurz jest pierwszym austriackim kanclerzem, który od 2005 roku odwiedził Biały Dom. Dla Austrii USA są drugim co do wielkości rynkiem eksportowym po Niemczech, a austriackie firmy, w tym Voestalpine AG i Andritz AG, inwestują w przemysł w Stanach Zjednoczonych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecko-francuski kompromis umożliwił krajom UE uzgodnienie wspólnego stanowiska ws. budowy Nord Stream 2

Kresy.pl / Interfax / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz