Francja zaniepokojona reformami sądownictwa w Polsce

Francuska sekretarz stanu ds. europejskich przypomniała, że francuskie władze są zaniepokojone sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce. Agencja AFP przewiduje, że jeśli polski rząd nie zrezygnuje ze swoich planów w tej kwestii, sprawa może być ważnym tematem podczas zbliżającej się wizyty Emmanuela Macrona w Polsce.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na AFP, sprawę praworządności w Polsce poruszyła we wtorek Amelie de Montchalin, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Francji, podczas spotkania ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego w Lens na północy Francji.

„Przypomniałam o naszym zaniepokojeniu i wyczuleniu na ten temat (tj. praworządności), który wydaje nam się kluczowy dla wiarogodności projektu europejskiego” – cytuje słowa francuskiej minister Polska Agencja Prasowa.

De Montchalin zaapelowała do polskich władz o odrzucenie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów zgodnie ostatnią opinią Komisji Weneckiej. Przypomnijmy, że rząd RP nie uznaje opinii Komisji Weneckiej za oficjalną, ponieważ Komisja przyjechała do Polski na zaproszenie marszałka Senatu a nie organów władzy odpowiedzialnych za politykę zagraniczną.

Reprezentujący Polskę minister ds. europejskich Konrad Szymański zapewniał, że w kwestii praworządności „nie ma konfliktu pomiędzy Polską a Brukselą”. Szymański apelował, by w tej sprawie szanować „kompetencje narodowe” i „tożsamości” państw.

Według AFP sprawa praworządności może być jednym z ważnych tematów poruszanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas wizyty w Polsce w dniach 3-4 lutego br., jeśli obóz rządzący w Polsce nie zrezygnuje ze swoich planów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy i Francja zadeklarowały poparcie KE ws. sankcji przeciw Polsce

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz