Francja zaniepokojona reformami sądownictwa w Polsce

Francuska sekretarz stanu ds. europejskich przypomniała, że francuskie władze są zaniepokojone sytuacją dotyczącą praworządności w Polsce. Agencja AFP przewiduje, że jeśli polski rząd nie zrezygnuje ze swoich planów w tej kwestii, sprawa może być ważnym tematem podczas zbliżającej się wizyty Emmanuela Macrona w Polsce.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na AFP, sprawę praworządności w Polsce poruszyła we wtorek Amelie de Montchalin, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Francji, podczas spotkania ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego w Lens na północy Francji.

“Przypomniałam o naszym zaniepokojeniu i wyczuleniu na ten temat (tj. praworządności), który wydaje nam się kluczowy dla wiarogodności projektu europejskiego” – cytuje słowa francuskiej minister Polska Agencja Prasowa.

De Montchalin zaapelowała do polskich władz o odrzucenie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów zgodnie ostatnią opinią Komisji Weneckiej. Przypomnijmy, że rząd RP nie uznaje opinii Komisji Weneckiej za oficjalną, ponieważ Komisja przyjechała do Polski na zaproszenie marszałka Senatu a nie organów władzy odpowiedzialnych za politykę zagraniczną.

Reprezentujący Polskę minister ds. europejskich Konrad Szymański zapewniał, że w kwestii praworządności “nie ma konfliktu pomiędzy Polską a Brukselą”. Szymański apelował, by w tej sprawie szanować “kompetencje narodowe” i “tożsamości” państw.

Według AFP sprawa praworządności może być jednym z ważnych tematów poruszanych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas wizyty w Polsce w dniach 3-4 lutego br., jeśli obóz rządzący w Polsce nie zrezygnuje ze swoich planów.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy i Francja zadeklarowały poparcie KE ws. sankcji przeciw Polsce

Kresy.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply