Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zobowiązała w czwartek Rosję do wypłaty odszkodowań w łącznej wysokości 10 milionów euro obywatelom Gruzji deportowanym z Rosji jesienią 2006 roku. – podała rosyjska redakcja BBC powołując się na orzeczenie opublikowane na stronie internetowej ETPCz.

W myśl orzeczenia odszkodowania ma otrzymać 1,5 tysiąca Gruzinów. Po 2 tysiące euro mają otrzymać osoby uznane za ofiary zbiorowej deportacji a od 10 tys. do 15 tys. euro ci, których dodatkowo niezgodnie z prawem pozbawiono wolności lub przetrzymywano w nieludzkich i poniżających warunkach.

Orzeczenie Wielkiej Izby ETPCz jest ostateczne i nie podlega zaskarżeniu. Jego realizacja ma być monitorowana przez Komitet Ministrów Rady Europy.

Jak pisze rosyjska redakcja BBC, wyrok w sprawie deportacji Gruzinów z Rosji został wydany jeszcze w 2014 roku. Trybunał uznał wówczas, że jesienią 2006 r. rosyjskie władze prowadziły skoordynowaną politykę aresztowań, zatrzymań i wydalania Gruzinów z naruszeniem Konwencji praw człowieka. Nie wydano natomiast postanowienia o wysokości odszkodowań. Trybunał dał stronom 12 miesięcy na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie. W lipcu 2015 roku ministerstwo sprawiedliwości Gruzji zażądało od Rosji wypłaty ponad 70 mln euro za naruszenie praw 4,6 tys. obywateli gruzińskich. Rosja nie uznała żądanej kwoty nazywając ją „zachcianką strony gruzińskiej”. W związku z tym we wrześniu 2015 roku Gruzja skierowała do sądu dokumentację dotyczącą poszkodowanych – dotyczyła ona jednak tylko 1795 osób.

Według strony gruzińskiej od września 2006 r. do końca stycznia 2007 r. Rosja wydała ponad 4600 decyzji o wydaleniu obywateli Gruzji. Ponad 2000 osób miało zostać zatrzymanych i przymusowo wydalonych z tego kraju. Pozostali opuścili Rosję na własną rękę. Gruzja złożyła w tej sprawie skargę do ETPCz jeszcze w 2007 roku. Tbilisi twierdziło, że fala deportacji była związana z aresztowaniem w 2006 w Rosji czterech gruzińskich funkcjonariuszy podejrzanych o szpiegostwo. Rosja przedstawiała deportacje w kategoriach walki z nielegalną imigracją.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gruzja złożyła do Trybunału Strasburgu skargę przeciw Rosji

Kresy.pl / bbc.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz