Władze Gruzji złożył skargę przeciw Rosji oskarżając ją o odpowiedzialność za naruszania praw Gruzinów w Abchazji i Osetii Południowej.

Gruziński rząd złożył pozew przeciw Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Gruzini obciążają Rosję odpowiedzialnością za naruszenia praw ich rodaków w separatystycznych, nieuznawanych republikach Abchazji i Osetii Południowej, które oficjalnie są częścią terytorium Gruzji.

Abchazi i Osetyjczycy podnieśli bunt przeciw Gruzji jeszcze w latach 1991-1992. Udało im się zbudować faktycznie niepodległe struktury władzy. Gdy prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili próbował w 2008 roku militarnie odzyskać kontrolę nad Osetią Południową nastąpiła interwencja wojskowa Rosji, która wyparł oddziały gruzińskie i wkroczyła wgłąb gruzińskiego terytorium. Po tej wojnie Rosja oficjalnie uznała państwowość Abchazów i Osetyjczyków i zacieśnia wszechstronne związki z ich republikami.

W czasie konfliktów zbrojnych z terenów opanowanych przez separatystów uciekło wielu etnicznych Gruzinów. Władze w Tbilisi składają odpowiedzialność na Rosję za to, że nie mogą oni wrócić w rodzinne strony, z pozostali w Abchazji i Osetii Południowej Gruzini są według nich prześladowani.

Pozew władz Gruzji dotyczy sytuacji mającej miejsce po wojnie 2008 roku. Mowa w nich o „dyskryminacji” ale też zabójstwach Gruzinów na terenach kontrolowanych przez separatystów. Wymienione są przypadku śmierci Dawida Baszaruli w stolicy Osetii Połduniowej Cchinwali w 2015, Gigi Otchozoriji na granicy między terenami kontrolowanymi przez władze w Tbilisi i Osetyjczyków w 2016 r. oraz i Arczila Tatynaszwili w Cchinwali w lutym roku bieżącego.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz