Minister spraw zagranicznych Ukrainy Peter Szijjarto powiedział we wtorek, że Węgry popierają inicjatywę przyznania Ukrainie statusu kraju obiegającego się o członkostwo w UE.

Jak podaje agencja Reutera, Węgry popierają inicjatywę przywódców ośmiu państw Unii Europejskiej, aby rozpocząć rozmowy akcesyjne z Ukrainą. Powiedział o tym we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto podczas internetowego briefingu.

„Węgry popierają tę inicjatywę i wzywamy Brukselę do umieszczenia tej sprawy w porządku obrad” – powiedział Szijjarto, odnosząc się do propozycji prezydentów Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii i Słowenii.

Potwierdził to także na Twitterze rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.

Jak podawaliśmy, w poniedziałek prezydenci Polski, Bułgarii, Czech, Słowacji, Słowenii i państw bałtyckich poparli ruch władz Ukrainy, które złożyły w poniedziałek oficjalny wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej.

„My, prezydenci państw członkowskich UE […] mocno wierzymy że Ukraina zasługuje na natychmiastową perspektywę członkostwa w UE. W związku z tym apelujemy do państw członkowskich UE o konsolidację najwyższego poparcia politycznego dla Ukrainy i umożliwienie instytucjom unijnym podjęcia kroków w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE i otwarcia procesu negocjacyjnego” – treść oświadczenia głów państw zacytowała agencja informacyjna Interfax-Ukraina.

Oprócz tego prezydenci zadeklarowali pełną solidarność z Ukrainą w obliczu militarnego ataku Rosji na to państwo.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał w poniedziałek do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że Węgry i Ukraina od lat toczyły spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów.

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej Węgry zachowywały wstrzemięźliwe stanowisko, m.in. odmawiając udostępnienia swojego terytorium dla dostawa broni dla Ukrainy.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply