W związku z niezadowalającym wynikiem wyborczym partii rządzącej Ludovic Orban podał się do dymisji ze stanowiska premiera Rumunii.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rumunii centrowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL), której przewodniczy Orban, uzyskała wprawdzie wynik lepszy niż w cztery lata wcześniej ale i tak niższy niż zwycięska Partia Socjaldemokratyczna (PSD). Orban uznał, że w sytuacji tak niezadowalającego wyniku wyborczego musi podać się do dymisji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Dziś zdecydowałem się na ustąpienie ze stanowiska premiera. Decyzja ma bardzo jasny cel – po tym jak naród wyraził swoją wolę, musimy rozpocząć negocjacje w sprawie nowego rządu” – wygłoszone w poniedziałek słowa Orbana zacytował portal Romania Inider.

Portal twierdzi, że ustąpienie obecnego premiera związane jest z koniecznością szukania przez PNL koalicjantów – nie tylko Związku „Ocalić Rumunię” (USR), który dotychczas nieoficjalnie wspierała w parlamencie rząd Orbana, ale też w Partii „Wolność-Jedność-Solidarność” (PLUS). Koalicja tych dwóch ostatnich sił zdobyła w wyborach około 15 proc. poparcia. Obecnie partie te domagają się aby Orbana zastąpił na stanowisku szefa rządu deputowany Parlamentu Europejskiego Dacian Ciolos, który zdobył w zeszłym roku mandat z ich ramienia. W latach 2015-2017 był on już kompromisowym, „technicznym” premierem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Czytaj także: Orban kontra Orban – premier Rumunii krytykuje stanowisko Polski i Węgier

romania-insider.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz