Orbán pobił rekord jako premier rządu

W poniedziałek Viktor Orbán został najdłużej urzędującym premierem w historii Węgier, podały węgierskie środki masowego przekazu.

Z początkiem tygodnia obecny premier Węgier przebił łączny okres urzędowania emblematycznego szefa rządów z czasów cesarsko-królewskich Austro-Wegier Kálmána Tiszę. Jak przypomniał portal Hungary Today polityk ten rządził Królestwem Węgier przez 14 lat i 144 dni pozostają do wczoraj rekordzistą w tym względzie. W latach 1875-1890 Tisza, przywódca XIX-wiecznej Partii Liberalnej, był właściwym fundatorem siły i bogactwa monarchii Madziarów odnowionej w 1867 r. pod panowaniem Habsburgów i pozostającej w dualistycznej unii w monarchią austriacką.

Rządy Orbána nie są ciągłe. Po raz pierwszy polityk Fideszu objął władzę w 1998 r. i sprawował ją przez całą kadencję, aż do wyborów w 2002 r. w których Fidesz przegrał z Węgierską Partią Socjalistyczną. Orbán pracował na odzyskanie władzy przez dwie kadencje. Wybory w 2010 r. zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Fideszu i jego koalicjanta KDNP, których koalicja uzyskała poparcie 52,7 proc. głosujących obywateli.

Wkrótce po objęciu władzy obóz Orbána zmienił konstytucję państwa i wdrożył zmiany w systemie wyborczym, polityce zagranicznej i gospodarczej, także w polityce wobec Węgrów kresowych. Zmiany zostały pozytywnie oceniane przez Węgrów, bowiem obóz rządzących w kolejnych dwóch wyborach otrzymał poparcie 44 proc. i 49 proc. głosujących. Od ostatnich wyborów w 2018 r. koalicja Fidesz-KDNP nadal utrzymuje wysokie poparcie w sondażach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jako pierwsza o rekordzie Orbána napisała gazeta „Magyar Hírlap”. Długich lat rządów pogratulowała szefowi węgierska minister sprawiedliwości Judith Varga, która napisała na Facebooku „historyczne czasy, historyczne rezultaty, historyczne perspektywy”.

hungarytoday.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz