Minister spraw wewnętrznych Słowacji dopuścił możliwość wysłania na Ukrainę słowackich myśliwców MiG-29.

Jak podał w niedzielę Polska Times, powołując się na słowacki dziennik “Pravda”, Słowacja rozważa wysłanie na Ukrainę samolotów MiG-29.

Mają o tym świadczyć wypowiedzi dwóch ministrów rządu Słowacji. Minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec powiedział w programie dyskusyjnym  w Telewizji TA3, że Słowacja mogłaby wysłać MiG-i Ukrainie. Zaznaczał przy tym, że taka możliwość nie jest jeszcze “w grze”. Wyraził też opinię, że jego zdaniem myśliwców tych “od dawna”
nie powinno być na Słowacji.

Z kolei minister obrony Słowacji Jaroslav Naď powiedział, że w razie “wycofania MiG-ów z eksploatacji” słowackie niebo mogłyby chronić amerykańskie samoloty z baz w Polsce, do czasu dostarczenia Słowacji w 2024 roku myśliwców F-16.

Polska Times pisze, że Jaroslav Naď potwierdził, iż Słowacja toczy z Ukrainą rozmowy na temat sprzedaży haubic samobieżnych Zuzana. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to wersja Zuzany 2000 czy 2. Według słowackiego ministra obrony toczą się także rozmowy na temat możliwości naprawiania na terytorium Słowacji uszkodzonych ukraińskich wozów bojowych i czołgów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu premier Eduard Heger potwierdził, że Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300. W zamian USA wyślą na Słowację kolejną baterię rakiet Patriot, która zostanie dołączona do systemu Patriot dostarczonego już przez Niemcy i Holandię.

Polskie MiG-29 dla Ukrainy

Przypomnijmy, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w 27 lutego na konferencji prasowej, że w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy UE może przekazać jej myśliwce wojskowe. Po oświadczeniu Borrella pojawiły się komentarze, iż myśliwce przekazywane Ukrainie będą musiały być produkcji radzieckiej, ponieważ ich obsługa jest znana ukraińskim pilotom. Maszyny takie posiadają Polska, Słowacja i Bułgaria.

Rada Najwyższa Ukrainy podała w 28 lutego, że państwo to otrzyma łącznie 70 samolotów bojowych od państw Unii Europejskiej. Polska miała – według strony ukraińskiej – uzgodnić już przekazanie Ukrainie 28 myśliwców MiG-29, Słowacja- 12 samolotów tego typu, a Bułgaria: 16 MiG-24 oraz 14 samolotów szturmowych Su-25. Zaprzeczyły temu władze Słowacji i Bułgarii. W tym czasie polscy urzędnicy odmawiali komentowania tej sprawy.

Ponadto dowództwo Sił Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych podało 1 marca na swoim koncie na Facebooku, że ukraińscy piloci będą w razie potrzeby wykonywać zadania bojowe z terenu Polski.

1 marca do Polski przybył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Na wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą Stoltenberg powiedział, że „NATO nie będzie stroną konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną”. Andrzej Duda zaprzeczył wówczas, że Polska przekaże Ukrainie samoloty bojowe. Zdaniem emerytowanego pułkownika armii USA, eksperta wojskowego Douglasa Macgregora wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Polsce miała na celu odwiedzenie polskich władz od pomysłu przekazania Ukraińcom samolotów i udostępnienia im lotnisk.

Sprawa wróciła 6 marca. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział podczas wizyty w Mołdawii, że Stany Zjednoczone pracują nad umową z Polską o dostawie odrzutowców na Ukrainę. „Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać swoje myśliwce na Ukrainę” – powiedział szef dyplomacji USA. Później tego samego dnia Blinken powiedział w programie „Face The Nation”, że Stany Zjednoczone dały „zielone światło” państwom NATO, jeśli zdecydują się dostarczyć myśliwce Ukrainie, by pomóc jej w odpieraniu rosyjskiej inwazji.

7 marca sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone nie sprzeciwiają się wysyłaniu przez Polskę niektórych swoich myśliwców na Ukrainę, ale dostrzegają pewne wyzwania logistyczne związane z taką operacją. „To jest suwerenna decyzja Polski. My w żadnym stopniu nie jesteśmy przeciwni, by Polska przekazała samoloty Ukrainie (…) ale istnieje wiele praktycznych problemów, w tym na przykład, w jaki sposób te samoloty miałyby zostać przekazane” – powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej.

Cytowane wypowiedzi strony amerykańskiej spotkały się w Polsce z komentarzami, że USA „umywają ręce” w sprawie przekazania Ukrainie samolotów wojskowych.

8 marca polskie MSZ zaproponowało wysłanie polskich MiG-29 do bazy w Ramstein i bezpłatne przekazanie ich Amerykanom, w domyśle w celu przekazania Ukrainie, w zamian za możliwość kupna samolotów o analogicznej charakterystyce. Pentagon uznał, że jest to propozycja „nie do zaakceptowania”.

10 marca gazeta Wall Street Journall napisała, że ostateczną decyzję o odrzuceniu polskiej oferty przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 podjął prezydent USA Joe Biden obawiając się, że dostawa samolotów “sprowokuje Władimira Putina” i grozi eskalacją wojny.

Kresy.pl / polskatimes.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply