Lider Jobbiku postuluje autonomię dla Węgrów poza granicami

Przewodniczący węgierskiej partii narodowej, Jobbik przekonuje, że Węgrom zamieszkujące dawne ziemie Korony Świętego Stefana, należy się w nowych państwach autonomia.

Przewodniczący Jobbiku, Gábor Vona udzielił wywiadu czołowemu węgierskiemu portalowi na Słowacji, felvidek.ma. Na współczesnym terytorium tego państwa zamieszkuje 450 tys. Madziarów. Vona podkreślał w opublikowanym 6 października wywiadzie, że jego partia zawsze popierała przyznawanie kresowym rodakom, zamieszkującym historyczne ziemie monarchii węgierskiej poza obecnym terytorium Węgier, obywatelstwa tego państwa. Podkreślał, że było i jest tak mimo tego, że postulat ten jest realizowany przez konkurencyjną, rządzącą partię Fidesz. W związku z tym, jak przyznała Vona, większość kresowych Węgrów głosuje właśnie na partię Viktora Orbána.

Vona skrytykował przy tym lewicowe i liberalne partie węgierskie, które są bardziej sceptyczne wobec przyznawania praw politycznym etnicznym Węgrom z innych państw. Niedawno wprost przeciw możliwości głosowania przez nich w wyborach do węgierskiego parlamentu wypowiedział się były premier i lider małej lewicowej partii Koalicja Demokratyczna, Ferenc Gyurcsány. „Podwójne obywatelstwo to kwestia zasad. Węgrzy na o zasługują” – powiedział Vona – „Jeśli jesteś Węgrem, to powinieneś mieć prawo głosować, mieć prawo głosu co do losu naszego wspólnego narodu węgierskiego”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przewodniczący Jobbiku poszedł dalej. Zadeklarował poparcie dla ewentualnej autonomii terytorialnej dla Węgrów w innych państwach. Ruch autonomiczny jest aktywny wśród Węgrów na Siedmiogrodzie w Rumunii. „Zagwarantowanie praw i wsparcie dla autonomicznych postulatów społeczności etnicznych Węgrów i zrozumienie dla takich ruchów nie zdestabilizuje regionu” – powiedział Vona.

Mówiąc o Grupie Wyszehradzkiej węgierski polityk cieszył się z intensyfikacji współpracy w ramach niej, ale opowiedział się też za powiększeniem jej o Chorwację.

Czytaj także: Zjazd Jobbiku murem za swoim przewodniczącym

felvidek.ma/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz