Lider Jobbiku postuluje autonomię dla Węgrów poza granicami

Przewodniczący węgierskiej partii narodowej, Jobbik przekonuje, że Węgrom zamieszkujące dawne ziemie Korony Świętego Stefana, należy się w nowych państwach autonomia.

Przewodniczący Jobbiku, Gábor Vona udzielił wywiadu czołowemu węgierskiemu portalowi na Słowacji, felvidek.ma. Na współczesnym terytorium tego państwa zamieszkuje 450 tys. Madziarów. Vona podkreślał w opublikowanym 6 października wywiadzie, że jego partia zawsze popierała przyznawanie kresowym rodakom, zamieszkującym historyczne ziemie monarchii węgierskiej poza obecnym terytorium Węgier, obywatelstwa tego państwa. Podkreślał, że było i jest tak mimo tego, że postulat ten jest realizowany przez konkurencyjną, rządzącą partię Fidesz. W związku z tym, jak przyznała Vona, większość kresowych Węgrów głosuje właśnie na partię Viktora Orbána.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Vona skrytykował przy tym lewicowe i liberalne partie węgierskie, które są bardziej sceptyczne wobec przyznawania praw politycznym etnicznym Węgrom z innych państw. Niedawno wprost przeciw możliwości głosowania przez nich w wyborach do węgierskiego parlamentu wypowiedział się były premier i lider małej lewicowej partii Koalicja Demokratyczna, Ferenc Gyurcsány. „Podwójne obywatelstwo to kwestia zasad. Węgrzy na o zasługują” – powiedział Vona – „Jeśli jesteś Węgrem, to powinieneś mieć prawo głosować, mieć prawo głosu co do losu naszego wspólnego narodu węgierskiego”.

Przewodniczący Jobbiku poszedł dalej. Zadeklarował poparcie dla ewentualnej autonomii terytorialnej dla Węgrów w innych państwach. Ruch autonomiczny jest aktywny wśród Węgrów na Siedmiogrodzie w Rumunii. „Zagwarantowanie praw i wsparcie dla autonomicznych postulatów społeczności etnicznych Węgrów i zrozumienie dla takich ruchów nie zdestabilizuje regionu” – powiedział Vona.

Mówiąc o Grupie Wyszehradzkiej węgierski polityk cieszył się z intensyfikacji współpracy w ramach niej, ale opowiedział się też za powiększeniem jej o Chorwację.

Czytaj także: Zjazd Jobbiku murem za swoim przewodniczącym

felvidek.ma/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz