Dwa badania exit poll jako zwycięzcę pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii wskazują urzędującego prezydenta Klausa Iohannisa. Prawdopodobnie zmierzy on się w drugiej turze z liderką socjaldemokratów, byłą premier Vioricą Dancilą – podaje agencja Reutera.

W niedzielę Rumuni poszli do urn wybierając prezydenta państwa. Według badania exit poll pracowni IRES prezydent Iohannis uzyskał 38,7 proc. głosów wyprzedzając Vioricę Dancilę (22 proc.) i przewodniczącego Związku Zbawienia Rumunii Dana Barnę (16,1 proc.).  Podobne wyniki pokazało badanie exit poll wykonane przez Curs-Avangarde.  Iohannis dostał w nim 39 proc. a Dancila 22,5 proc.

Frekwencja wyborcza, którą agencja Reutera nazywa „wysoką”,  wyniosła 48 proc. Do urn udała się rekordowa liczba Rumunów żyjących na emigracji – 660 tys. Ich głosy nie zostały uwzględnione w exit polls.

Druga tura wyborów prezydenckich, w której najprawdopodobniej zmierzą się Iohannis i Dancila, odbędzie się 24 listopada br.

60-letni Klaus Iohannis jest Niemcem z Siedmiogrodu. Z zawodu jest nauczycielem fizyki. Polityką zajął się w 2000 roku z powodzeniem kandydując na mera miasta Sybin. W 2014 roku startując z ramienia Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) wygrał wybory prezydenckie pokonując faworyzowanego premiera Victora Pontę. Jak pisaliśmy, od kilku dni Rumunią rządzi mniejszościowy rząd Ludovica Orbana utworzony przez PNL. Orban liczy, że ponowny wybór Iohannisa na prezydenta pomoże mu w walce z korupcją.

Rumuńska konstytucja daje prezydentowi szerokie uprawnienia w zakresie polityki zagranicznej i obronności. Ma on również wpływ na obsadę stanowisk m.in. w wymiarze sprawiedliwości i biurze antykorupcyjnym. Prezydent Rumunii może też uczestniczyć w posiedzeniach rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Rumunia: Socjaldemokraci zdecydowanie wygrali wybory parlamentarne

Kresy.pl / Reuters / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz