Klaus Iohannis został ponownie wybrany na prezydenta Rumunii. Według badań exit poll poparło go dwie trzecie Rumunów, którzy w niedzielę zdecydowali się na oddanie głosu w wyborach prezydenckich.

Sondaż pracowni IRES przeprowadzony wśród osób, które opuszczały lokale wyborcze wykazał, że urzędujący prezydent Rumunii Klaus Iohannis uzyskał 66,5 proc. głosów pokonując szefową socjaldemokratów, byłą premier Vioricę Dancilę, na którą oddano 33,5 proc. głosów. Według innego exit poll, wykonywanego przez CURS-Avangarde, Iohannis dostał 64 proc. głosów.

Jak podają agencje informacyjne, 60-letni Iohannis prowadził kampanię pod hasłem walki z korupcją i wznowienia reformy sądownictwa spowolnionej przez socjaldemokrację, która do niedawna rządziła Rumunią. Uważa się, że jego zwycięstwo może wzmocnić notowania Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w przyszłym roku. Jak pisaliśmy, od kilku tygodni Rumunią rządzi mniejszościowy rząd Ludovica Orbana utworzony przez PNL.

W pierwszej turze wyborów przed dwoma tygodniami Iohannis uzyskał 38 proc. głosów a Viorica Dancila 22 proc.

Klaus Iohannis jest Niemcem z Siedmiogrodu, z zawodu nauczycielem fizyki. Polityką zajął się w 2000 roku z powodzeniem kandydując na mera miasta Sybin. W 2014 roku startując z ramienia PNL wygrał wybory prezydenckie pokonując faworyzowanego premiera Victora Pontę.

Rumuńska konstytucja daje prezydentowi szerokie uprawnienia w zakresie polityki zagranicznej i obronności. Ma on również wpływ na obsadę stanowisk m.in. w wymiarze sprawiedliwości i biurze antykorupcyjnym. Prezydent Rumunii może też uczestniczyć w posiedzeniach rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rumunia: prezydent blokuje ustawy korzystne dla mniejszości węgierskiej

Kresy.pl / dpa / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz